Del Sur Kennel Club, Inc. Valley Center, CA 2021-05-02

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 1227

Best In Show

  • Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: CH Ponadto Lord Of Winterfell

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
  • Entry: 26
    • Class: Master
    • Name: Emma Gallaway
    • Breed: Maltese

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: ---
    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: CH Livier's Wherefore Art Thou Romeo

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
  • Entry: 26
    • Class: Open Senior
    • Name: Kyle Bismore
    • Breed: German Shorthaired Pointer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: ---
    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Tamarin Tansy

Sporting Group

  • Judge: Dr. Eric Liebes
  • Entry: 189
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

      2nd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH Southdown Carousel Favored Son

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: CH Indian Bend Pamir California Dreamin

      4th Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Robwyn Lois Lane To Kanix

Hound Group

  • Judge: Mr. Gary Andersen
  • Entry: 126
    • 1st Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Sidekick's Life Is a Highway

      2nd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: Quiet Creek's Legend Absolut

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Starline Windborn Classique

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHB Winston-Del Rey's C.C. Rider

Working Group

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 260
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Mysaint's Wild Mountain Honey Of Surf City

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Twilight Georgie Girl Of Landmark

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCH Southports Aries God Of War

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: Irondale's The Legend Exists

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Beverly Andersen
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Meadowlake High Times

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH McVan's Star Dust

      4th Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: CH Huracan Lord Of The Throne

Toy Group

  • Judge: Mrs. Janie M. Bousek
  • Entry: 171
    • 1st Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: Altmark A Slice Of Heaven

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Nirvana's Skittles

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts

      4th Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHB Aslan Silvergate Causing Chaos

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Judith V. Daniels
  • Entry: 150
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Parrkees Looking Forward

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: Lwolfranch Celebrates An Educated Guess

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion

Herding Group

  • Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
  • Entry: 142
    • 1st Place

    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: CH Ponadto Lord Of Winterfell

      2nd Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: CH Element's These Colors Never Run At Everest

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Gaitway's All-Ways in Style

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHG Scott's Lady Liberty

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.