Myrtle Beach Kennel Club Lumberton, NC 2021-05-02

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 861

Best In Show

  • Judge: Benson Ray
    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Livanda Del Potro

Reserve Best In Show

  • Judge: Benson Ray
    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Tail'z End Turbo Power From Dual Lane's CGC JH TKN

Junior Showmanship

  • Judge: Benson Ray
  • Entry: 13
    • Class: Master
    • Name: O'Malley McGee
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Vicki Sandage, DVM
  • Entry: 374
    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Tail'z End Turbo Power From Dual Lane's CGC JH TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Benson Ray
  • Entry: 13
    • Class: Open Senior
    • Name: Paige Giebel
    • Breed: Brittany

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Vicki Sandage, DVM
  • Entry: 374
    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: CH Ambrier's Bold Venture

Sporting Group

  • Judge: Shelley Hennessy
  • Entry: 164
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Tail'z End Turbo Power From Dual Lane's CGC JH TKN

      2nd Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Heywire N Deep harbor Love That Dirty Water JH CD AX OAJ NF

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: CH Whiteoak & Dream Dont You Forget About Me

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Tropical's Shanghai Sunset Flash CGC

Hound Group

  • Judge: Helene Nietsch
  • Entry: 94
    • 1st Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: CH Heron And Hound's Vintage Vitis Vinifera Blanc

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHG Lyonnese Blueprint Of A Legend

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHG Agha Djari's Ultramarine

      4th Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCH Honey Pot To Bee Or Not To Bee

Working Group

  • Judge: John Schoeneman
  • Entry: 137
    • 1st Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Imac's Good T' Go BN RI FDC CAA DCAT RATO CGCA CGCU TKI ATT

      2nd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHS Algrand Berni Orso CD RE FDC NDD NBDD RATO DS CGCA TKI

      3rd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH CAB's Golden Edition Azal

      4th Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCH Sforzando's Jive At Five

Terrier Group

  • Judge: John Boozer,III
  • Entry: 64
    • 1st Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHS Connacht Triskelion Caper

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Mystique's Knock Out

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: Reydaleterrydale Rocketman

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Kamakris Mastermind

Toy Group

  • Judge: Mary Jane Carberry
  • Entry: 181
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Livanda Del Potro

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Ellemich The Huntsman

      3rd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: Cottage Lakes Defender Of Markin

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: Donandru's Bugs Benny Of Kapers

Non-Sporting Group

  • Judge: Helene Nietsch
  • Entry: 121
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Ri Lee's Iconic Performance

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Ta Sen Westgate Kinky Boots

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: NspirD SpotsAfire Michelangelo CGC

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: Fortune's Call Me Up In Dreamland

Herding Group

  • Judge: Dr. Vicki Sandage, DVM
  • Entry: 94
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Winsome's Do You Bearlieve in Magic

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Peek-A-Boo's Emma Stone

      3rd Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHS Mello-D's Shadows And Light

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Manestreet's I Contact TKN CGC FDC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: John Schoeneman
  • Entry: 4
    • Breed: Dutch Shepherd
    • Name: Basirguns Quando


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.