Ravenna Kennel Club Tallmadge, OH 2021-05-16
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 826
Best In Show
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHB Zoldmali Kongo
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Brighton Benchmark
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Julie W. Parker
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Royal Miller
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Julie W. Parker
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Bryant Janetzke
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Dr. Jill Warren
- Entry: 134
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHB Zoldmali Kongo
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Lunn's Zippity Doo Dah
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Saranac Tipsy Laird
- Breed: English Setter
- Name: GCHP Stagedoor Mercury Comet Cyclone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 114
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Vigilance
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Belexamder's Kahlua And Cream At Prestige
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Gwencalon Brig O'Doon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Marcia Feld
- Entry: 180
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Rosehill N Sin's The New Prophecy
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Top Shelf's Call Them The Diamond Dogs
- Breed: Leonberger
- Name: GCHP Bludrift's Escapades With Ethan CGC
- Breed: Saint Bernard
- Name: CH Slaton's Kid Rock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Marcia Feld
- Entry: 50
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: Bonnyrigg Casey Hits A Home Run
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG LAMZ Really Really Ridiculously Good Looking FDC CA BCAT CGC TKN
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Blessin Haus Crimson Trace
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: Sheep Creek Eternal Summer Of Krisma
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Sandra Bingham-Porter
- Entry: 121
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's In A New York Minute
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH St. Stephen's Once There Was A Way
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Kashmir's Blaze Of Glory
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Artisty's Billy The Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Deborah Barrett
- Entry: 97
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Brighton Benchmark
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB QueenB's First Wild Fire
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Kigers Simply Superstitious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dale A. Meyer
- Entry: 114
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xsell That's A Wrap
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadows Ragnar Lodbrok
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Rosebery Sidekick
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Fairykist Whos Counting
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.