Magic Valley Kennel Club, Inc. Marietta, OH 2021-05-21
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 608
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: Anna Frandsen
- Breed: French Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Moira A. McGroarty
- Breed: Australian Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 163
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Northwinds Unstopable
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Windy Hill Love Changes Everything
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Zenith's Suspense Is My Game JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 81
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Otterhound
- Name: CH Aberdeen's XLNT Adventure
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 102
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Guardian Bears Elvis Has Left The Building
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Boundary Waters Made To Travel CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 57
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Peabar P.S. I Love You
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 72
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Northpointe Spennithorne Thyme After Thyme
- Breed: Pug
- Name: CH Riversong's Playin' At The Ritz
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Chesterfield Atomic Element
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Uwharrie Rhamah Little Firefly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 52
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Taura Svajunas
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCH Amanda Amber Of Glory Fox
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Some Like It Black
- Breed: Schipperke
- Name: CH Rivendel's Embrace The Sass
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 74
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Hollow Hills' Steel River
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Haystac's Montgomery The Spartan General
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.