Blennerhassett Kennel Club, Inc. Marietta, OH 2021-05-23
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 863
Best In Show
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Peabar P.S. I Love You
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Lauren Lang
- Breed: Irish Red and White Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 221
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 13
- Class: Open Junior
- Name: Anna Fransden
- Breed: French Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 221
- Breed: Pomeranian
- Name: CH CNR Looking Where I'm Headed
Sporting Group
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 212
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Chestnut Then Came You
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHS Lascard De La Lande De Bourberouge FDC CA TT CGCA CGCU TKI
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCHG Killary's Grand Getaway CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 117
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri's All I Want For Christmas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 145
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Momentumm King Of Hearts BH
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergroves Just In Time
- Breed: Saint Bernard
- Name: CH Slaton's Kid Rock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 78
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Peabar P.S. I Love You
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 103
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Saratoga's Savvy Shopper
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Field Edge Sugar Magnolia
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Guichon's Woke Up Feeling Dangerous
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Kashmir's Flash Of Brillance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 74
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCH Amanda Amber Of Glory Fox
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Tauro Svajunas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 121
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Hollow Hills' Steel River
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Double D's Magical Mystery Tour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.