Altoona Area Kennel Association, Inc. New Castle, PA 2021-05-27
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1240
Best In Show
- Judge: Ms. Evalyn Gregory
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Evalyn Gregory
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex, Lies, And Serious Money
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Julie Dugan
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Kiera Karlin
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David W. Haddock
- Entry: 366
- Breed: Great Dane
- Name: CH Nobledane No Assembly Required
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Julie Dugan
- Entry: 24
- Class: Open Intermediate
- Name: Sena Andrews
- Breed: German Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David W. Haddock
- Entry: 366
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN FDC
Sporting Group
- Judge: Mr. David W. Haddock
- Entry: 254
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHG Collina D'Oro Solo Un Bacio
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Entry: 146
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS DC Robinwood Aim To Be Awesome W CGC TKN
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Singh Nazira Some Enchanted Evening
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. E. A. (Skip) Thielen
- Entry: 201
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergroves Just In Time
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI
- Breed: Great Dane
- Name: CH Sundown's What's One More At Waters Edge CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Knowlton A. Reynders
- Entry: 107
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG BlueCross Freedom And Whishey!
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Roschel Foxrun Thistle Do
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Crystal Boy De La Pomme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nena Dee
- Entry: 156
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's In A New York Minute
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Cin-Don Dear Evan Hansen
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Northpointe Spennithorne Thyme After Thyme
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCHB Coelura's Rockefeller
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Entry: 126
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Brighton Benchmark
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Robobull Fabelhaft Catara
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Riverside N Novus Greenfire
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Bayshore Stonehaven First Ladyy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Krista Hansen
- Entry: 223
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
- Breed: Beauceron
- Name: CH Nishtha De La Vallee De Katahdin
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Maverick Fanfare
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Double D's Maggie Mae At Denby
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Entry: 1
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Black Diamond's O' Sole Mio Ettore
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.