Hangtown Kennel Club of Placerville, CA Placerville, CA 2021-05-29
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1238
Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Susan Godek
- Entry: 29
- Class: Open Senior
- Name: Colson Shanto
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: ---
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Syringa-Relyt Daggers N'Trinkets
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Susan Godek
- Entry: 29
- Class: Open Senior
- Name: Samantha Vivanco
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: ---
- Breed: Bulldog
- Name: CH Jester Bomber's Memphis Belle
Sporting Group
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Entry: 222
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG 24KT Seasons A Star Is Born
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Sierra Ridge Born To Love You
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: Shermade's Mister Tucker Darling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 131
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Pupukearidge Night Marcher
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Rivercity Man Of Steel
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHG Khaleesi's Drogon Of The Seven Kingdoms
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Aziz Supernatural Impala JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 219
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Twilight Georgie Girl Of Landmark
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Sentry MoonShadow SonDance V Jordan RN HT RATN CGCA CGCU TKN
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Taolanquest Flying Cloud
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Whispering Pine Mdt King of The Pride
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Ann Yuhasz
- Entry: 136
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Kallehan's Cash Deposit For Los Carneros
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Michan's The Spy Who Loved Me
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Shasta's Easy River
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 179
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts
- Breed: Chinese Crested
- Name: Adorations And I Love Her
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Jack Of Hearts V. Tani Kazari
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Sunjata's Once Bitten
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Susan Godek
- Entry: 132
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Yu Kou N Willo I'm Henry VII I M I M
- Breed: Keeshond
- Name: CH Summerwind Frequent Flyer
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 177
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Ace's Chain Reaction
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Jimeni's Yougogirl Scarab Sierra
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCH Kessel Run Alspori King In The North TKI
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Dog Holiday Magnificent Seven Of Willowbrook
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.