Northlake Kennel Club of Greater Covington Gonzales, LA 2021-06-06
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 891
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Karli Pixley
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Shalisa Neely
- Entry: 257
- Breed: Boxer
- Name: GCH Kelly's Ring Of Fire CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Emma Gallaway
- Breed: Maltese
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Shalisa Neely
- Entry: 257
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Lockshire's Someday I May SL
Sporting Group
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
- Entry: 143
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Crosswind Acadia's resting Beach Face
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Crownroyal's Just My Cuppa Tea CGC
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS D & D Hill Country's Out Of Inc
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 101
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG J-Walk's Pink Diamond SW
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Grandcru Le Pin II
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHP Maple Ridge K-Run I've Got A Secret
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCH Sidearm N Darnobid Old Town Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 164
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Lagniappe's From The Mountains To The Bayou
- Breed: Boxer
- Name: CH Cinnibon's Playing For Keeps
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Charleston Place Happy Fall Y'all V Alpens
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Carosel V Epic Saturday Night Special CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 67
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kelwyn's High Society
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Blue Moon Pop-A-Razzi
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Hardinhaus Dream Fixer At Bravo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
- Entry: 163
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Valifyre Freespirit Icy Sparks
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Hillview Yokozuma AKA Bruce
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 114
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's Take Me Away
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Lantana's Time To Talk At Bradmar
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Sandstorm Anangel Best Dressed
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 139
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Woodside's Arabella
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Sassapine Sanctus PT
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Your's
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Jory's Double Delight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.