Park Shore Kennel Club, Inc. Grayslake, IL 2021-06-10

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 704

Best In Show

  • Judge: Mr. Luc Boileau
    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHP Empee's Cyber Monday

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Luc Boileau
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Wynsilot Ain't Misbehavin'

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 17
    • Class: Open Senior
    • Name: Connor Maplethorpe
    • Breed: Harrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 186
    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCH Vida's Whale Of A Time

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 17
    • Class: Open Junior
    • Name: Spring Krickeberg
    • Breed: Shetland Sheepdog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 186
    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: CH Kanna's Arabian Night CGC TKN

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
  • Entry: 142
    • 1st Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Lakeside Fairlane Darcee

      2nd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHP Sandbar's Hardcore Hank MH

      3rd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: CH Gamekeepers Sir Mickey

      4th Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: CH Chiffon Rocket Man

Hound Group

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 83
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHB Daybreak's Country Kisses W

      2nd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHB Kazuri's All I Want For Christmas

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Starline Windborn Classique

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHG Taji Better Man Mazshalna CGC

Working Group

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 191
    • 1st Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHP Onak's Touch Of Gold

      2nd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Jager's Perfectly Designed For Silhouette

      4th Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHG Liliya Vita Ineke CGC

Terrier Group

  • Judge: Ms. Melinda L. Lyon
  • Entry: 64
    • 1st Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCH Hikari Of Forest Scene Jp

      2nd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCH Anroal Vega Sicilia

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH Anstamm Maryscot Black Thistle

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHG Carmel Just In Case

Toy Group

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 77
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHP Empee's Cyber Monday

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Wingssong This Could Be Love

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: Granasil Golden Delicious

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Bre-Z Manor Poco Kngz Babalu

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Rick Gschwender
  • Entry: 60
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHS Dawin Heart's Desire

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHG Barberry Hillwood Hot Child In The City

      3rd Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCH Amanda Amber Of Glory Fox

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Evergreen's Space Sailor

Herding Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Wynsilot Ain't Misbehavin'

      2nd Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCH Thorndale Locust Hill Gallant Lad

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHB Brittemar's Be Merry

      4th Place

    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: GCH Stonebrook Never Say Never To Tramperus

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.