Calcasieu Kennel Club, Inc. Lake Charles, LA 2021-06-11

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 638

Best In Show

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHS Marlex Classy Finale

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 9
    • Class: Open Senior
    • Name: Tony Farley
    • Breed: Rough Collie

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 152
    • Breed: Saluki
    • Name: DC Baha Bahrain Storm SC

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 8
    • Class: Open Junior
    • Name: Darlene Lopez
    • Breed: Rat Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 152
    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Droghedas Gold Patina

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
  • Entry: 118
    • 1st Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHS Goldrox Time For A Star

      3rd Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Cajun & Rainway's America Runs On Dunkin'

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Kehre's Royal Flush

Hound Group

  • Judge: Mr. Terry Stacy
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHS Juba Lee's Phantom Fighter BN SC CGCA CGCU

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: CH Crown Jewel Katarina Of Majenkir

      3rd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Eldorado N Akuaba Outlaw Legend At Relic

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHG Lockshire's Someday I May SL

Working Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 90
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Seabrook's Slam Dunk At Kirenska

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH Cinnibon's Playing For Keeps

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHB Mirage's I Don't Dress Off The Rack

      4th Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: CH Shekinah's I Set Fire To The Reign

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 31
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Kelwyn's High Society

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHS Itsy Bitsy Thistledown Family Ties

      3rd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH WyrLake Foxhollow Knighfall

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: CH Raintree's Dont Mind If I Do

Toy Group

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHS Marlex Classy Finale

      2nd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Zephyr Irresistibly Wicked

      3rd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Livanda Del Potro

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHS Bay Flower JP Brings Me Serenity CGCU

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Stirling R U Serious

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Empire N Bandog's I'm With Posh

      3rd Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: CH Paw-Wow Porsche Pil X Monti

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: CH Blurubein & Firestorm's High Voltage

Herding Group

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Overo Summer Love

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Apogee Unorthodox

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHS XIV Karat A Date To Remember CGC

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Windmill's We Will Rock You

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.