Acadiana Kennel Club, Inc. Lake Charles, LA 2021-06-12

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 682

Best In Show

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Cajun & Rainway's America Runs On Dunkin'

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHG Marlex Classy Finale

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Kady Schneider
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Terry Stacy
  • Entry: 185
    • Breed: Saluki
    • Name: DC Baha Bahrain Storm SC

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 9
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Jaylynn Stagg
    • Breed: Pointer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Terry Stacy
  • Entry: 185
    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHS Bay Flower JP Brings Me Serenity CGCU

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 122
    • 1st Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Cajun & Rainway's America Runs On Dunkin'

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Foxwoods Ivywood All Hallows Eve

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: CH Renaissance Vasara Maybe Sheis The One

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Kehre's Royal Flush

Hound Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 107
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: DC Baha Bahrain Storm SC

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Kuba's Lon Leo Venandi

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: CH Crown Jewel Katarina Of Majenkir

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: CH Widow Sweet's Happy Hobbit Red Headed Stranger

Working Group

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
  • Entry: 102
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Seabrook's Slam Dunk At Kirenska

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHB Mirage's I Don't Dress Off The Rack

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Dreamchaser's Wild Ride

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: Asphodel's Esperanza V Mar-Gra

Terrier Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 41
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Kelwyn's High Society

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Cheltenham A Star Is Born

      4th Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHB WyrLake Foxhollow Knighfall

Toy Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
  • Entry: 107
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHG Marlex Classy Finale

      2nd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCH Marquis Kiss My Bare Black Booty HL

      3rd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Zephyr Irresistibly Wicked

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH Piedmont's Daddy Issues

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr. Carol White-Moser
  • Entry: 103
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Lantana's Time To Talk At Bradmar

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: CH Cespa's Greatest Showman At Kimik

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHB Empire N Bandog's I'm With Posh

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: Firestorm Grayland Nuttin' But A Thang! Windswept

Herding Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: Mistybrooks Panic At The Disco

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Overo Summer Love

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Silverwood's Naughty By Nature Of Limelite

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Windmill's We Will Rock You

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.