Wheaton Kennel Club Grayslake, IL 2021-06-12

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 1000

Best In Show

  • Judge: Ms. Maureen A. Day
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Maureen A. Day
    • Breed: ---
    • Name: ---

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Hal T. Biermann
  • Entry: 24
    • Class: Open Junior
    • Name: Spring Krickeberg
    • Breed: Gordon Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Hal T. Biermann
  • Entry: 332
    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHB Vida's Whale Of A Time

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Hal T. Biermann
  • Entry: 24
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Kayla Hadfield
    • Breed: English Setter

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Hal T. Biermann
  • Entry: 332
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH LK Michigan's Crown Prince

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Meghan Riese-Bassel
  • Entry: 188
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Dogwood Hollow Flashstorm JH CA

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Solivia's Definitely, Maybe

      3rd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCH Pheasant Oaks Countdown To A Kiss CGC

      4th Place

    • Breed: Boykin Spaniel
    • Name: Holy City's Punto Poitivo Dapoochie

Hound Group

  • Judge: Mr. Hal T. Biermann
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Sloughi
    • Name: GCH Rima Siham Sahara CA BCAT

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Starline Windborn Classique

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHS Kazuri's All I Want For Christmas

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCH Hundeleben Knock knock Who's There SL

Working Group

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 297
    • 1st Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCHS Szumeria's Me Oh Me Oh My

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Jager's Perfectly Designed For Silhouette

      3rd Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHG Liliya Vita Ineke CGC

      4th Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHB Vida's Whale Of A Time

Terrier Group

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 93
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHG Carmel Just In Case

      2nd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fleet St Striking Beauty

      3rd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Temora Steal My Heart CA TKN

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCH Abberann Midnight Rider Of Glendalough

Toy Group

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
  • Entry: 99
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Wingssong This Could Be Love

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Castle Danger Walking On Sunshine

      3rd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCHS Bentley Leslie Rodriguez

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Simpatico Star Spangled Banner

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHS Dawin Heart's Desire

      2nd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHG Barberry Hillwood Hot Child In The City

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Improv Wedgepot Get Your Sparkle On

Herding Group

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 122
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Wynsilot Ain't Misbehavin'

      2nd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: CH Wyndlair Star Spangled

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHB Mylyn Karina Absolute Suzie

      4th Place

    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: GCHS Stonebrook Never Say Never To Tramperus

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
  • Entry: 3
    • Breed: Mudi
    • Name: Regerastace Avaleen


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.