Wichita Kennel Club, Inc. Hutchinson, KS 2021-06-12

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 652

Best In Show

  • Judge: Mr. Robert E Hutton
    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCHS Sportingfield's Eclipse I'm A Keeper

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Robert E Hutton
    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Altmark A Slice Of Heaven

Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Judith Brown
  • Entry: 330
    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: CH Posey Canyon Classic Gidget Wears Shalimar BCAT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Judith Brown
  • Entry: 330
    • Breed: Whippet
    • Name: Harmony's Book Em Danno

Sporting Group

  • Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Showme The Eye Of The Tiger

      2nd Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: CH Monthaven's R.E.D. Retired Extremely Dangerous

      3rd Place

    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: CH Fireball's Vermilion Aspens Smoky Hill

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG Jetoca's Twistin' The Night Away

Hound Group

  • Judge: Mrs. Judith Brown
  • Entry: 57
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: Rlou's Noble Kings Before Us

      2nd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: CH Aloha Spirit Surfin' USA

      3rd Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: CH Wishalls Justified Lady of Berry Hill

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: Harmony's Book Em Danno

Working Group

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: German Pinscher
    • Name: GCHS Daveren's Smooth Like The Summer TKN

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB kandu's Glamour Puss V Mytoys

      3rd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHB Timberknoll's Golden Bow CGC

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: CH Metak's Walkin' Fella-Nee At Rexann FDC TKA RN CGCA CGCU

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
  • Entry: 37
    • 1st Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Don Vito Corleone

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHS Nilefox Dirty Outlaw

      3rd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: CH Posey Canyon Classic Gidget Wears Shalimar BCAT

      4th Place

    • Breed: American Hairless Terrier
    • Name: GCH Bellridge's Chili Ancho

Toy Group

  • Judge: Ms, Bonnie Linnell Clarke
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Altmark A Slice Of Heaven

      2nd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Bramver's Orohime

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: Nightfire Star and Glitter

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Ambrosia Jazzin Jeffery At Valkyries

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Judith Brown
  • Entry: 99
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Fox Canyon's I Won The War At Goldshield

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: Adonai's Crusader of Faith at Kirkwall

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Moonlight Indiana Jones The Last Crusade

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Lakeridge Pageantry's SpendAll Your Money On M

Herding Group

  • Judge: Mrs. Judith Brown
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCHS Sportingfield's Eclipse I'm A Keeper

      2nd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHB JDI Taylryder Ewe Bet I'm Serious TKN

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHB Lookouttrail's Man In The Mirror

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCH Shelshire Rainbow Rebel Without A Cause

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.