Little Fort Kennel Club of Waukegan Grayslake, IL 2021-06-18

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 1298

Best In Show

  • Judge: Mr. David R Miller
    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. David R Miller
    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: CH Lost Heritage Knight Of El Dorado

Junior Showmanship

  • Judge: Stephanie Dycha
  • Entry: 42
    • Class: Master
    • Name: Jacob Waters
    • Breed: Miniature Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Wayne R Cavanaugh
  • Entry: 364
    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Highlander's Snow Pilot

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Steohanie Dycha
  • Entry: 42
    • Class: Open Senior
    • Name: Cheyenne Melling
    • Breed: Portuguese Water Dog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Wayne Cavanaugh
  • Entry: 264
    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCH Bruce's Living The Life @ Upland

Sporting Group

  • Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
  • Entry: 235
    • 1st Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Lakeside Fairlane Darcee

      2nd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHP Sandbar's Hardcore Hank MH

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHS Wil-Orion's If Wishes Came True

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Hound Group

  • Judge: Mr. Juan Miranda
  • Entry: 167
    • 1st Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: CH Lost Heritage Knight Of El Dorado

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: Gandhara Cardinal

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Longlesson Fly Me To The Moon

      4th Place

    • Breed: Sloughi
    • Name: GCH Rima Siham Sahara CA BCAT

Working Group

  • Judge: Lloyd Constantine Amodei
  • Entry: 240
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Kalora's Seriously Darling I'm Waiting

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH Mason Hill's & Woodside'sJuku Blue Sensation

Terrier Group

  • Judge: John Considine-Amodei
  • Entry: 274
    • 1st Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCHB Blaesing's Catching Fire To The Wind

      2nd Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCHG Doubloon's Extreme Gamer

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS McVan's Star Dust

      4th Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Temora Steal My Heart

Toy Group

  • Judge: Mrs. Pamela B. Peat
  • Entry: 129
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHP Empee's Cyber Monday

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Wingssong This Could Be Love

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Sheeba Valegro

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB Touche Star Command At Westview

Non-Sporting Group

  • Judge: Grace Fritz
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Xeralane's Shut Up And Kiss Me

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Taura Svajunas

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Jogoso's Walk On The Wildside

Herding Group

  • Judge: Juan Miranda
  • Entry: 170
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

      2nd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: CH Nishtha De La Vallee De Katahdin

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Margaux's Saturday Night Special At Terra

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHS Woodside's Arabella

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Ms. Linda Robey
  • Entry: 2
    • Breed: Bracco Italiano
    • Name: Wiskkey Hills Hit Me With Your Best Shot


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.