SPIRIT OF THE HEARTLAND KENNEL CLUB Gray Summit, MO 2014-09-20
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 1049
Best In Show
- Judge: James Maloney
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
Reserve Best In Show
- Judge: James Maloney
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Ironwood's Paparrazi
Junior Showmanship
- Judge: Laura Pond
- Entry: 22
- Class: Open Senior
- Name: Isabel Isaacson
- Breed: Papillon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Patricia W. Laurens
- Entry: 134
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Riverwatch Grand Illusion
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Bib 'N Tux Diamonds Are Forever
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Sweet Apple Temptation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 125
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett Appraxin Angel
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Crossroad's Josie's Dunwishin'
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Farao Anubis Inferno RN SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 216
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Ironwood's Paparrazi
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Antara's Homey Don't Play Dat
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Kilyka's Three Sheets At Aegir RN
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Willow Ridges Risky Business
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 66
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH DBF Woodsong Of KCR
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserock's Atticus Finch
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Cumhil Hell Raiser
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH River's Force Of Nature
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Judy Webb
- Entry: 225
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH LTO Prosperity
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 114
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm To-Jo b'en Wicked @ Adominos By Dzine
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Alegria Ashton Martin
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Mi's Toast With Remy Martin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Col. Harold Brizee
- Entry: 151
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Border Collie
- Name: GCH F Si A Ge Of Fu You Yuan Kennel
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Sundance Ringside Rumor
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Telltail Coco Posh
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Carl E. Gomes
- Entry: 5
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Love That American Red White & Blue CM11
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.