Grand River Kennel Club, Inc. Madison, OH 2021-07-16
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1427
Best In Show
- Judge: Mr. Adrian Landarte
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Adrian Landarte
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Vicki Seiler-Cushman
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Cassidy Hayes
- Breed: Pug
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Fabian P. Daza
- Entry: 483
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Seabrook Significant Other
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Vicki Seiler-Cushman
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Ryley Kirkland
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Fabian P. Daza
- Entry: 483
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Lurn Chr-Lys Hues Of The Moon
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia Nemirovsky de Alsina
- Entry: 158
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Northgate's Power Play
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Conquest's Maze Runner
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Leongolden Let's Celebrate Boss
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 383
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Dassin Kiarry's Tulip Garden Night At The Opera
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Honey Pot To Bee Or Not To Bee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Vicki Seiler-Cushman
- Entry: 228
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southports Ares God Of War
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Ne
- Breed: Leonberger
- Name: GCHP Bludrift's Escapades With Ethan CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 66
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Longvue Make My Day With Tailsup
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Mystique's Knock Out
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Continental's Tommy John At Churchwarden
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 123
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Hooray Henry V. Tani Kazari
- Breed: Pug
- Name: CH Foursquare The Jury Is Out
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Ni Kokoro Kuro To Shiraebi
- Breed: Chinese Crested
- Name: Cosmic RingMaster Of Erisse
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Fabian P. Daza
- Entry: 113
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Whispering Pines Lover Boy BCAT DM DS
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Dreamstar's Power To Burn
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Finishlines Pleasure No Pressure Diamond C
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Fabian P. Daza
- Entry: 209
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Cajun Creek's Reveille
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Laureate Diamond Is Forever
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHG Woodland Realm's Red Sky At Night RN NF OA OAJ DN
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG La Brise Man O'War
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.