Jupiter-Tequesta Dog Club, Inc. West Palm Beach, FL 2021-07-16
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1016
Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn. Henry Higgins
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Juliana Palmer
- Breed: French Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 349
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Solstice Stormbringer
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 19
- Class: Master
- Name: Brian Lumpuy
- Breed: German Wirehaired Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 349
- Breed: Great Dane
- Name: CH Raintree Erinwood DIxie's Be Kind To One Another
Sporting Group
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 179
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Magic Citys Still On The Road
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Shadowdale's Jameson At Cal-L-Co, RN WC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Tropical's Shanghai Sunset Flash CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 131
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Whit's Bluegrass Billie
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Exquisite Royal Fascinator Of Elation
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Phenomenal
- Breed: Otterhound
- Name: CH Aberdeen And Crossroads You're The One That I Want
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 169
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Aquarius The Legend Continues Alcher CGC
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: CH Cherished Loving You Is A Piece Of Cake
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Ivoss Absalom
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Ursula Del Vezuvia Mastino
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Entry: 119
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn. Henry Higgins
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Blue Moon Pop A Razzi
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Nicairn Tulipa Hjo Got The Spirit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 185
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
- Breed: Havanese
- Name: CH Vivace's Sky Blue Annie, You'Re The One
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen Let Ur Imagination Run Wild Cristal-My Angel
- Breed: Maltese
- Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 131
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Spotlight Tequila Sunrise Bret D
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB D'Cypher's Maybe It's Maybelline? @ To-Sa
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Mathew Moss
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 88
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Wynward's Chitchat About That
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: Valhasar Shall I Play At Arcane
- Breed: Belgian Malinois
- Name: CH Broadcreek's Turn The Paige
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Boss Is Bet's On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 7
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Shawshack Papa Whiskey November
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.