Ashtabula Kennel Club Madison, OH 2021-07-17

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 1655

Best In Show

  • Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Stone Run Written In The Skye

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Cheryl Burns
  • Entry: 29
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Dyna Vestal
    • Breed: Beagle (over 13")

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Adrian Landarte
  • Entry: 587
    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHG Luvakis Shirley's Legen-WaitForIt-Dary! Lendendary! RA FDC JC DCAT THDN CGCA TKN ATT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Cheryl Burns
  • Entry: 29
    • Class: Open Senior
    • Name: Cassidy Hayes
    • Breed: Pug

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Adrian Landarte
  • Entry: 587
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: Loehr's You Are My Masterpiece CGC

Sporting Group

  • Judge: Mr. Adrian Landarte
  • Entry: 194
    • 1st Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHS Kan Trace Very Cheeky Chic

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: CH Northwinds Unstopable

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Northgate's Power Play

      4th Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Oncore Red Solo Cup With Solivia

Hound Group

  • Judge: Mrs. Patricia Nemirovsky de Alsina
  • Entry: 575
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser

      2nd Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHB BayAway Kalan's The Powers That Be

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCH Honey Pot To Bee Or Not To Bee

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Mariner Surrey Hill Resting Beach Face

Working Group

  • Judge: Ms. Karen J. Hynek
  • Entry: 251
    • 1st Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHB Southports Ares God Of War

      2nd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: CH Driftless Born On Fire V Brookhills

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHB Vintage Dancing Up A Storm

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Pouch Cove's Alright Alright Alright

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Patricia Nemirovsky de Alsina
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      2nd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: CH Longvue Make My Day With Tailsup

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHG Mystique's Knock Out

Toy Group

  • Judge: Mr. Adrian Landarte
  • Entry: 145
    • 1st Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Hooray Henry V. Tani Kazari

      2nd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: Cosmic RingMaster Of Erisse

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCH Sette's To The Moon And Back At One Love

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Fenice Boo-Dah In The Starz

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Joan Goldstein
  • Entry: 137
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Stone Run Written In The Skye

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Whispering Pines Lover Boy

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Legend & Lore's Can't Take My Eyes Off Of You

Herding Group

  • Judge: Mr. Gary K. Newton
  • Entry: 248
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Stonehaven Bayshore Secret Sauce

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Cajun Creek's Reveille

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHB Tambrie's Potion Number Nine

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: Loehr's You Are My Masterpiece CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.