Duluth Kennel Club Duluth, MN 2021-07-17

Posted by: Diana Wilson

Total Entry: 840

Best In Show

  • Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Knockout Pretty Little Liar

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Tramore Heights Trillionaire

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Stephen J. Schellenberg
  • Entry: 34
    • Class: Master
    • Name: Jacob Waters
    • Breed: Miniature Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 313
    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fleet St Striking Beauty

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Stephen J. Schellenberg
  • Entry: 34
    • Class: Open Senior
    • Name: Katelyn Heiman
    • Breed: German Shepherd Dog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 313
    • Breed: Japanese Chin
    • Name: CH Simpatico Star Spangled Banner

Sporting Group

  • Judge: Ms. Amy Gau
  • Entry: 191
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Tramore Heights Trillionaire

      2nd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHS DC Sovereign's Chasing Legends

      3rd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Foxwood's Ivywood All Hallow's Eve

      4th Place

    • Breed: Irish Red and White Setter
    • Name: GCHG Killary's Grand Getaway CGC

Hound Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Upper Mountain Violet's Are Blue V Devlynn

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Ridgerunrs Ace In The Hole SC

      3rd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Laurel Bravisima Too Too Tallulah At Sonbar

      4th Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: Mirepoix's Fleetwood Mac's The Ride

Working Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 135
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Seabrook's Good Will Ambassador

      2nd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHP Onak's Touch Of Gold

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Fayek's Long Way To The Top

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHB Chanoz Easy On The Eyes CGC

Terrier Group

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 51
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Peabar P.S. I Love You

      2nd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Temora Steel My Heart

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHB Corralitos Tracking The Storm

      4th Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fleet St Striking Beauty

Toy Group

  • Judge: Mr. Jason Hoke
  • Entry: 135
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Knockout Pretty Little Liar

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Heartland's Rip In Time

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: CH Simpatico Star Spangled Banner

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Ambrosia Jazzin Jeffery At Valkyries

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Terry L Berrios
  • Entry: 83
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Bret D Adventureland Star Coach

      3rd Place

    • Breed: Lowchen
    • Name: GCH Mosaic's Time Traveler @ The Willows

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHG Encore's Once Upon A Dream

Herding Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Trifecta Fantasia CGC

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Kenlyn Marquis' Oops!...I Did It Again V Hoyle

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Sporting Fields Winston Churchill

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Ninebark Boldly Go

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.