Green Mountain Dog Club, Inc. Tunbridge, VT 2021-07-18

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 1027

Best In Show

  • Judge: Mrs. Toby B. Frisch
    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Pebble'Run Prince Louis With Sammantic

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Toby B. Frisch
    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB Cin-Don Dear Evan Hansen

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Robert J Shreve
  • Entry: 24
    • Class: Open Senior
    • Name: Emily Swenson
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Robert J Shreve
  • Entry: 376
    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Piccadil's The Greastest Showman Come Alive

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Robert J Shreve
  • Entry: 24
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Brynn Moores
    • Breed: Flat-Coated Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Robert J Shreve
  • Entry: 376
    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHB Wingmaster Splendid Prince Hairy JH CGC WCX

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
  • Entry: 197
    • 1st Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Heywire N Deep Harbor Love That Dirty Water J

      2nd Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCH Poole's Ide Sargeant Sloan CD RN AX AXJ XF

      3rd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHB Silhouette's Cast A Spell

Hound Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 124
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Lyonnese Blueprint Of A Legend

      3rd Place

    • Breed: Sloughi
    • Name: Almaboubin Aafiq

      4th Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: CH Hallam Desert Phoenix Bkhu's Max One In A Million

Working Group

  • Judge: Mr. David Haddock
  • Entry: 176
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Pebble's Run Prince Louis WIth Sammantic

      2nd Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: CH Italica's Sheik Valentino

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHS Topaz Tennessee Jed

      4th Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: CH Crown Swiss Run Kidani Escape

Terrier Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHG Crystal Boy De La Pomme

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Cheron's Smoke On The Water

      3rd Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHS Avalon's Rocket Man @ Rexroth

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: Kilkenny's Beautiful Day

Toy Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 136
    • 1st Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB Cin-Don Dear Evan Hansen

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Piccadil's The Greatest Showman Come Alive

      3rd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: CH Uwharrie Rhamah Little Firefly

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Tokie Trend Factor

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Robert J Shreve
  • Entry: 104
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Majessa Moving Through Time

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHB Tramac Absolutely Positively

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Ikon's To The Moon And Back CGC

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: Lorran's Absolutely Alittle Less Conversation

Herding Group

  • Judge: Mr. Joseph E. Gregory
  • Entry: 147
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink

      2nd Place

    • Breed: Pumi
    • Name: GCHB Aprodombi Meresz Maszat Marci

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Brogan Bright Light

      4th Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB La Chanson's Playing To Win ATT CGC FDC BCAT

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.