Houston Kennel Club, Inc. Houston, TX 2021-07-22

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 1595

Best In Show

  • Judge: Dr. Steve Keating
    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB KP-Burlwood Who's Lookin' Now

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr. Steve Keating
    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS Clarity Reach The Sky VJK Myst

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Krista V Hunt
  • Entry: 39
    • Class: Master
    • Name: Emma Gallaway
    • Breed: Maltese

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Joseph E. Gregory
  • Entry: 465
    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: CH Jazzman Armoured Vehicle

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Krista
  • Entry: 38
    • Class: Open Senior
    • Name: Kady Schneider
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Joseph E. Gregory
  • Entry: 465
    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Gentry's Bluebell Max-A-Million

Sporting Group

  • Judge: Mr. David W. Haddock
  • Entry: 268
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS Clarity Reach The Sky VJK Myst

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Foxwoods Ivywood All Hallows Eve

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Sunkotais Caseyis Off To Dublin

      4th Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: CH Loretta Labs Persistence Of Memory

Hound Group

  • Judge: Mrs. Molly Martin
  • Entry: 246
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Soyara's Devilish Delilah

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Sunlit's King Of Queens

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Starline's Windborn Classique

      4th Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCH Grandcru Le Pin II

Working Group

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 273
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB KP-Burlwood Who's Lookin' Now

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHS Lagniappe's From The Mountains To The Bayou

      3rd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Nobledane The Ritz Carlton Way

      4th Place

    • Breed: Boerboel
    • Name: CH Qubitron Deliver Us From Evil

Terrier Group

  • Judge: Mr. Randy E. Garren
  • Entry: 175
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH WyrLake Foxhollow Knighfall

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Kelwyn's High Society

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHB Fraja EC Eyes On The Prize

      4th Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: CH Juslyn Choptank Dream On Tenterra

Toy Group

  • Judge: Miss Evalyn Gregory
  • Entry: 202
    • 1st Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHG Tamarin Tattoo

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Ellemich The Huntsman

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Valifyre Freespirit Icy Sparks

      4th Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Livanda Del Potro

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Dennis McCoy
  • Entry: 252
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHB Good Fortune Good and Ready II

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Kalan Bar-None She's Got Guns

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

      4th Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: Sandstorm Say Yes To The Dress

Herding Group

  • Judge: Mrs. Sharon Newcomb
  • Entry: 177
    • 1st Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: CH Jamaica Rum Runner

      2nd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHG XIV Karat Come Hell Or High Water

      3rd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: CH Pic D'Arlee Panache

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHS Jory's Double Delight

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Rosalind Kramer
  • Entry: 2
    • Breed: Bracco Italiano
    • Name: Whiskey Hills Bonny Lass M.I.A.


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.