Saw Mill River Kennel Club, Inc. Carmel, NY 2021-07-22

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 362

Best In Show

  • Judge: Dr. Thomas M. Davies
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr. Thomas M. Davies
    • Breed: Puli
    • Name: CH Fuzzy Farm All Things Considered

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs Roberta C. Davies
  • Entry: 6
    • Class: Open Senior
    • Name: Laura Lang
    • Breed: Newfoundland

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Roberta C. Davies
  • Entry: ---
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB La Chanson's Playing To Win ATT CGC FDC BCAT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Roberta C. Davies
  • Entry: 6
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Matilda Reck
    • Breed: Great Dane

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Roberta C. Davies
  • Entry: ---
    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Wakefield Just You Wait

Sporting Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 53
    • 1st Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCH Suzu & Shannon's Evivvia La Vie En Rose JH

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: Shomberg Mikarma's Wonder Woman Of Scattergun

      4th Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Ania's Celebrity Profile

Hound Group

  • Judge: Dr. Daniel W Dowling
  • Entry: 44
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHS Lionlamb's Dark Horse CA

      3rd Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHS Mariki's Bluemoon Daimier Marquee At Saranan

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCH Star Mountain's U.R. Hooked

Working Group

  • Judge: Mrs. Nikki Riggsbee
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Hi-Tech Champagne Crystal Rose

      2nd Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCHB Swiss Run's At The End Of The Line With Pal

      3rd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Madison's Grin & Bear It He's The One!

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Sharjet's Catch A Hero TKN RATN CGCA WAC

Terrier Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 31
    • 1st Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCH Sir WIlliam Marshall

      2nd Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCHB Greentree Charm Dynagriffe TKN

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Wakefield Just You Wait

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: CH Greywoode Inca Dove

Toy Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 54
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro's Adele Astaire

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: CH Fuzzy Farm You Can't Handle The Truth

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Hooray Henry V. Tani Kazari

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Helene Nietsch
  • Entry: 30
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCH Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk

      2nd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Vonblazin's Baby I'm A Star RN ACT2OA OAJ N

      3rd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: CH Siosalach's Playing The Odds

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: Framke's Echo

Herding Group

  • Judge: Mrs. Roberta C. Davies
  • Entry: 53
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Fuzzy Farm All Things Considered

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Laureate Diamond Is Forever

      3rd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHG Timberwind's Fly Me To The Moon BN RN CGCA CGCU CAX THD FDC TKN

      4th Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB La Chanson's Playing To Win ATT CGC FDC BCAT

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.