Putnam Kennel Club, Inc. Carmel, NY 2021-07-23
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 437
Best In Show
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Heywire N Deep Harbor Love that Dirty Water
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Royal Miller
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara A. Finch
- Entry: ---
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Aqua's Leap Of Faith
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Matilda Reck
- Breed: Flat-Coated Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara A. Finch
- Entry: ---
- Breed: Biewer Terrier
- Name: GCH Show Kurazh Yuna
Sporting Group
- Judge: Mr. Richard J. Lewis
- Entry: 73
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Heywire N Deep Harbor Love that Dirty Water
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Ania's Celebrity Profile
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Lakota's Kiltlifter On The Rocks UD JH CC
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 53
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur
- Breed: Whippet
- Name: GCH Albelarm Call Me A Tekdal Fanatic At Reve
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Mariki's Bluemoon Daimier Marquee At Saranan
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Saranan's Child Of The Wind With Cranston Hill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara A. Finch
- Entry: 86
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Sharjet's Catch A Hero TKN RATN CGCA WAC
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Greenway's Timeless Legend V Oleka
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Hi-Tech Champagne Crystal Rose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms.NikkiRiggsbee
- Entry: 38
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: Boreal Notorious Hennessy
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Lughinasa's Karma Police
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Sir WIlliam Marshall
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Redgate's Shoot The Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 69
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Hooray Henry V. Tani Kazari
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Fuzzy Farm You Can't Handle The Truth
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Foxfire's Stellar Beauty
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Butterfly's Blooming Star Elaine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
- Entry: 39
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Siosalach's Playing The Odds
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: Zodi's Wahoo
- Breed: Lowchen
- Name: CH Potrero's Not Your Typical Fairy Tale RN CGC TK
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
- Entry: 71
- Breed: Briard
- Name: GCHS Popsakadoo Deja Vu London Fog CGC
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Laureate Diamond Is Forever
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Cosmopolitan's Just You Wait
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.