Beaumont Kennel Club, Inc. Houston, TX 2021-07-24
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1705
Best In Show
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Britt E Jung
- Entry: 46
- Class: Open Senior
- Name: Logan Taylor Yankowski
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 516
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Lilywhiteis Rumors Fly Like Confetti With Hallm
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Britt E Jung
- Entry: 45
- Class: Master
- Name: Emma Gallaway
- Breed: Maltese
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 516
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Jamaica Rum Runner
Sporting Group
- Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
- Entry: 279
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Clarity Reach The Sky VJK Myst
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's America Runs On Dunkin'
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS D & D Hill Country's Out Of Inc
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 252
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Kuba's Lon Leo Venandi
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHS Jazzman Armoured Vehicle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 285
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Boxer
- Name: GCHP KP-Burlwood Who's Lookin' Now
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Lagniappe's From The Mountains To The Bayou
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Adesa's Better With Butter N Tallpine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 207
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Meadowlake High Times
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Mr President With Gordon
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kelwyn's High Society
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Juslyn Choptank Dream On Tenterra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 206
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Belleterre Walkin After Midnight
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Entry: 278
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Overtop China Run Like The River
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Dawin Heart's Desire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sherry C. Webster
- Entry: 195
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH La Chanson's Quarter After One
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin' PT
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Jamaica Rum Runner
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 3
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Whiskey Hills Bonny Lass M.I.A.
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.