BUTLER COUNTY KENNEL CLUB, INC. Prospect, PA 2014-09-21
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 816
Best In Show
- Judge: Johnny R. Shoemaker
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
Reserve Best In Show
- Judge: Johnny R. Shoemaker
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
Junior Showmanship
- Judge: Linn Klingel Brown
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Breanna Uyeno
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Gloria Kerr
- Entry: 142
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Sweetbriars Diamonds Are Forever JH
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Trinity's Tucked Under His Wing
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Kan-Point's Makin' The Chase
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Nautilus Keystone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge:
- Entry: 105
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Cherry Creek Confetti
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Aviance's Pramada For Terns of Endearment SL
- Breed: Basenji
- Name: GCH Akuaba N Eldorado Betcha By Golly Wow!
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Pun Kotzky Treasure Island
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Bruce E. Voran
- Entry: 208
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Boxer
- Name: GCH TKO's Izzy Mr Twisted Oliver
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Knatchbull's Hop Heaven
- Breed: Komondor
- Name: CH Nagyalma Yes I Can
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: William De Villeneuve
- Entry: 53
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Blackwatch In Control
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Pretty Boy Bruno Of Hildenwood
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Desire Of Love Dell' Antica Caledonia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Gloria Kerr
- Entry: 137
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Homestead Zoey Of Treyacres
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo The King Of Pop
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH South Folk's Sweet Harmony
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Wayne F. Harmon
- Entry: 82
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberrys Take A Chance On Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Gloria Kerr
- Entry: 86
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Acadia Stage Presence
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Sun Bear
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Time Was Had By All
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadowmoons The Competitive Edge RN CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: William De Villeneuve
- Entry: 1
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.