KENNEL CLUB OF COLUMBUS, INDIANA Edinburgh, IN 2014-09-21
Posted by: Linda Hurlebaus
Total Entry: 492
Best In Show
- Judge: Dr. Gerard Penta
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Cambria's Vraiment Parfait
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Gerard Penta
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Riley Lautenschlager
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Norman Patton
- Entry: 60
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Dublin Diva
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Royailes Willem Of Windsor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: June A. Penta
- Entry: 47
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite-Karob's Shaken Not Stirred
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Daybreaks Bewitching Blossom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 97
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Cambria's Vraiment Parfait
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Katon's Eye Of The Tiger V Morgenwald
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Skansen's Holy Knight
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Rosendane's So This Is Heaven @ Spot On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Robert Stein
- Entry: 48
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH True Blue Midnight Sun
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Black Diamond
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Robert Stein
- Entry: 99
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wenrick's Don't Stop Believing
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fennice Le Beaudreaux
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Trios Big Shot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Robert Stein
- Entry: 53
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Ken's Always Gets The Last Laugh
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Sarava's Peacemaker With Kiara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: June A. Penta
- Entry: 60
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Grandgables The Frat Boy
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Elephant In The Room
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Marguak's You Better Believe It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: NO ENTRY
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.