Carolina Kennel Club, Inc. Greensboro, NC 2021-08-21

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 1471

Best In Show

  • Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Jager's Perfectly Designed For Silhouette

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCHB Whit's Bluegrass Billie

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Norbert Dee
  • Entry: 27
    • Class: Master
    • Name: Ryley Kirkland
    • Breed: English Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. David J. Kirkland
  • Entry: 601
    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHS Reh-Pin's I Am Charmed For Cheristar

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Norbert Dee
  • Entry: 27
    • Class: Open Senior
    • Name: Lillian Brock
    • Breed: Longhaired Dachshund

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. David J. Kirkland
  • Entry: 601
    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHB Lexis Lagarada DH Back The Blue CGC

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Cindy C. Lane
  • Entry: 218
    • 1st Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH Encore's N Kazuyo Queen I'LL Do Anything

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHS Chestnut Then Came You

      3rd Place

    • Breed: Spinone Italiano
    • Name: GCHB Collina D'Oro Solo Un Bacio

      4th Place

    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCHB Sandscape Infinity Blue Chip Legacy

Hound Group

  • Judge: Mr. Douglas A. Johnson
  • Entry: 173
    • 1st Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCHB Whit's Bluegrass Billie

      2nd Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: GCHG Abbaio Yogurt Affairs

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: CH Hallam Desert Phoenix Bkhu's Max One In A Million

      4th Place

    • Breed: Bluetick Coonhound
    • Name: GCHG Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man

Working Group

  • Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
  • Entry: 253
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Jager's Perfectly Designed For Silhouette

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHB Nobledane The Ritz Carlton Way

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Imac's Good T' Go BN RI FDC CAA DCAT RATO CGCA CGCU TKI ATT

      4th Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHB Storzando's Jive At Five

Terrier Group

  • Judge: Dr. John Ioia
  • Entry: 148
    • 1st Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins

      2nd Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: CH Finnabair Life In The Fast Lane

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      4th Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHB L'end Show Moviestar

Toy Group

  • Judge: Mrs. Nena Dee
  • Entry: 272
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCH Ellemich The Huntsman

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHG Tamarin Tattoo

      3rd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: Rosemark's Hallelujah Moment

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH Cuna Del Renaciamento She's Got The Look

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Douglas A. Johnson
  • Entry: 147
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Spotlight Beatrice Shadow Run

      3rd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHB Dreamstar's Power To Burn

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing

Herding Group

  • Judge: Mr. David J. Kirkland
  • Entry: 232
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCHB Cordmaker Punchinello

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Sassapine Sanctus PT

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Stonehaven Bayshore Secret Sauce

      4th Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Sporting Fields Aeirs Above CGC TKN FDC THDN PT

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Ms. Mary Jane Carberry
  • Entry: 1
    • Breed: Dutch Shepherd
    • Name: Basirguns Sampson


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.