Muncie Kennel Club, Inc. Muncie, IN 2021-08-21

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 1147

Best In Show

  • Judge: Mrs. Diana L Skibinski
    • Breed: Greyhound
    • Name: GCH Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Diana L Skibinski
    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHS Roserock's The Gambler FDC

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Mark Lucas
  • Entry: 18
    • Class: Open Senior
    • Name: Summer Koster
    • Breed: Rough Collie

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Mark Lucas
  • Entry: ---
    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHS Black Pearl Guardiano Del Reali CGC TDI TTS CAA

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Mark Lucas
  • Entry: 18
    • Class: Open Senior
    • Name: Alyeace Geary
    • Breed: Mastiff

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Mark Lucas
  • Entry: ---
    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Karma's Simply Irresistible

Sporting Group

  • Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHB Valhallas BRF The Man In Black SH

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: Firehouse N Wingfield Turn Back Time

      3rd Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: CH Double D's Reece Rockstar At Olympus

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Vizsla
    • Name: GCH Pivot Weekend At Ernies

Hound Group

  • Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCH Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Juba Lees Followed By A Moonshadow

      3rd Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHB Lost Heritage Knight Of Eldorado

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: Paladachs Crystal Blue Persuasion

Working Group

  • Judge: Mr. Rick Blanchard
  • Entry: 175
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: snowbrights Million Dollar Baby

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Rosecrans Larger Than Life

      3rd Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHB Guardian Bears Elvis Has Left The Building

      4th Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHB Vida's Whale Of A Time

Terrier Group

  • Judge: Mr. Brian C. Bogart
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHS Roserock's The Gambler FDC

      2nd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCHB Blaesing's Catching Fire To The Wind

      3rd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: CH Teritails & Shiloh Morning's For Hymn

      4th Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Tolyn's Han Solo

Toy Group

  • Judge: Dr. Adam Stafford King
  • Entry: 140
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHP Empee's Cyber Monday

      2nd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Nirvana's Skittles

      4th Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: CH Midyear Flying On A Sugar High

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
  • Entry: 124
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHS Lakeridge My Daddy's A Big Spender

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Finishlines Pleasure No Pressure Diamond C

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHB Legend & Lore's Can't Take My Eyes Off Of You

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: Cross B's Just Cake N Ice Cream

Herding Group

  • Judge: Mr. James Mitchell
  • Entry: 135
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Winsome's Do You Bearlieve In Magic RN CGC

      3rd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: CH Eclipse Boom Boom Pow

      4th Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHB Chrysalis Fantasy On Ice

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.