Carolina Kennel Club, Inc. Greensboro, NC 2021-08-22

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 1435

Best In Show

  • Judge: Mr. Douglas A. Johnson
    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHG Tamarin Tattoo

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Douglas A. Johnson
    • Breed: Spinone Italiano
    • Name: GCHB Collina D'Oro Solo Un Bacio

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Mary Jane Carberry
  • Entry: 28
    • Class: Master
    • Name: Ryley Kirkland
    • Breed: English Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Cindy C. Lane
  • Entry: 576
    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHG Orenda Viva Jumpin' Juke Joint FCAT CA

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Mary Jane Carberry
  • Entry: 28
    • Class: Open Senior
    • Name: Lenore Hedemark
    • Breed: Miniature Schnauzer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Cindy C. Lane
  • Entry: 576
    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Charthill Shirescot Clan Keith

Sporting Group

  • Judge: Dr. Norbert Dee
  • Entry: 210
    • 1st Place

    • Breed: Spinone Italiano
    • Name: GCHB Collina D'Oro Solo Un Bacio

      2nd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHB Loretta Labs Persistence Of Memory

      3rd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHB Oakwood's How Do You Like Me Now CGC

      4th Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH Encore's N Kazuyo Queen I'LL Do Anything

Hound Group

  • Judge: Mrs. Neena L. Van Camp
  • Entry: 173
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHG Lyonnese Blueprint Of A Legend

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Karasar's Phenomenal

      3rd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCHB Whit's Bluegrass Billie

      4th Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: BR Lake Park Ethan

Working Group

  • Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
  • Entry: 237
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Jager's Perfectly Designed For Silhouette

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHS Pure Pride's Never Love Again

      3rd Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCHS Fireside's Drums Of Autumn NJP NAP BN

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Imac's Good T' Go BN RI FDC CAA DCAT RATO CGCA CGCU TKI ATT

Terrier Group

  • Judge: Ms. Mary Jane Carberry
  • Entry: 139
    • 1st Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: CH Longvue Make My Day With Tailsup

      2nd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      3rd Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHG Mystique's Knock Out

Toy Group

  • Judge: Mr. David J. Kirkland
  • Entry: 273
    • 1st Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHG Tamarin Tattoo

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCH Ellemich The Huntsman

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHS Reh-Pin's I Am Charmed For Cheristar

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Zona Rosa's In A New York Minute

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. David J. Kirkland
  • Entry: 145
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Spotlight Beatrice Shadow Run

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Kofuku Gembox Dream Date

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Robobull Fabelhaft Catara

Herding Group

  • Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
  • Entry: 225
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: Deja Vu Popsakadoo Rock Paper Scissors

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Stonehaven Bayshore Secret Sauce

      3rd Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCHB Cordmaker Punchinello

      4th Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: Broadcreek Intimidator CGC TKN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Cindy C. Lane
  • Entry: 1
    • Breed: Dutch Shepherd
    • Name: Basirguns Sampson


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.