Newtown Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2021-08-26

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 682

Best In Show

  • Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
    • Breed: Pekingese
    • Name: Pequest Fortune Cookie

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Brighton Benchmark

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Sara Gregware
  • Entry: 5
    • Class: Open Senior
    • Name: Hailey Gillotti
    • Breed: English Springer Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Richard V. Miller
  • Entry: 195
    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHS Rosemontgoodspice EZ Spellstrouble Onthe Freerange

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Sara Gregware
  • Entry: 5
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Brielle Marie Duprat
    • Breed: Havanese

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Richard V. Miller
  • Entry: 195
    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHG Vista Lafleur's Lotus T'Seas Mi

Sporting Group

  • Judge: Ms. Marla J. Doheny
  • Entry: 162
    • 1st Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCHB Heywire N Deep Harbor Love that Dirty Water

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money

      3rd Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCH Poole's Ide Sargeant Sloan CD RN AX AXJ XF

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Leongolden Let's Celebrate Boss

Hound Group

  • Judge: Mr. Richard V. Miller
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur

      2nd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Kiarry & Whit Captain & Kid @ Beachside

      3rd Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHB Beachside Dox Meet Me In Margaritaville MS

      4th Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: CH Honey Pot Pocket Full Of Rye

Working Group

  • Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHS Cosmic Nobonz New Kid In Town

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: CH Skilo Bear's Heart On The Mend

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHS RayPat's Chip Off The Blarney Stone

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHB Pouch Cove's Alright Alright Alright

Terrier Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHS Fraja EC Eyes On The Prize

      2nd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Irvonhill Voignier

      3rd Place

    • Breed: Colored Bull Terrier
    • Name: Electric Bull's Fantastic Fanatic

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: CH Abberann Sweet Home Chicago

Toy Group

  • Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
  • Entry: 104
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: Pequest Fortune Cookie

      2nd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHS Cin-Don Dear Evan Hansen

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Seagryphs Oh Shucks

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Fuzzy Farm You Talkin' To Me?

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Richard V. Miller
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Brighton Benchmark

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Kensington's Questa O Quella?

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS Grandview's N Hancock's Don't Stop Believing

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Athena Aristotle

Herding Group

  • Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
  • Entry: 77
    • 1st Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Applewood's I Will Survive

      2nd Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Aoiresona's A League Of Her Own Of Zimsu

      4th Place

    • Breed: Pumi
    • Name: Catskill Nyul Bela

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.