Northern Neck Kennel Club of Virginia Doswell, VA 2021-08-26

Posted by: Jeffrey Wright

Total Entry: 668

Best In Show

  • Judge: Mr. Nathaniel Horn
    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Nathaniel Horn
    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHS Foxcliffe Claire Randall Fraser

Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Jan N. Paulk
  • Entry: 197
    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCH Mistic's Early Rizor

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Jan N. Paulk
  • Entry: 197
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Reinem-N-Yeti Graffiti Crimson

Sporting Group

  • Judge: Ms. Shelley S Hennessy
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Ania's Celebrity Profile

      2nd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Tail'z End Turbo Power From Dual Lane's CGC JH TKN

      3rd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Southern Springpoint Whatusee Is Whatuget

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Vizsla
    • Name: GCHG Lascard De La Lande De Bourberouge CA

Hound Group

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHS Foxcliffe Claire Randall Fraser

      2nd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHS Kazuri's All I Want For Christmas

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: CH Hallam Desert Phoenix Bakhu's One In A Million

      4th Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Sidekick's Secret Weapon

Working Group

  • Judge: Mrs. Cindy Stansell
  • Entry: 185
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHS Skansen's Queen Of Kingsmill

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHB Rivergroves Just In Time

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHS Pure Pride's Never Love Again

Terrier Group

  • Judge: Ms. Ann H. Roth
  • Entry: 66
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: CH Rosedale Teagan

      2nd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: Joval Pirate Of The Seven Seas

      4th Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: CH Avalon For A Tuppence At Bethany Beach DCAT SWA SCE SBE TATN TKN

Toy Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 54
    • 1st Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHB Smash JP Cash

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Fields Edge Riding Shotgun

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Sleepyhollow Meet Ibi

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: CH One Love Hashtag Not Vanilla

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr Joyce Dandridge
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Keepsake Definition Of EZ For The NightBCAT

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Whispering Pines Lover Boy

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: Stone Run Time For A Walkabout

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: CH Arabelle's The Colonel

Herding Group

  • Judge: Ms. Chantal Andrew
  • Entry: 93
    • 1st Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: GCH Broadcreeks' Walk The Line CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Triton's Rags To Riches

      3rd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: CH Moonstone Vivacious RN CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCH Blackdales By Crikey It's Blindi

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.