Owensboro's River City Kennel Club Owensboro, KY 2021-08-26

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 609

Best In Show

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Lakeside Fairlane Darcee

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
    • Breed: American English Coonhound
    • Name: GCH River Bottom Divine Intervention SCE SIN SEN TKN

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
  • Entry: 3
    • Class: Open Senior
    • Name: Isabella Morgan
    • Breed: Whippet

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Douglas A. Johnson
  • Entry: ---
    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHB Chrysalis Fantasy On Ice

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
  • Entry: 2
    • Class: Open Senior
    • Name: Alyeace Geary
    • Breed: Mastiff

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Douglas A. Johnson
  • Entry: ---
    • Breed: American English Coonhound
    • Name: GCH River Bottom Divine Intervention SCE SIN SEN TKN

Sporting Group

  • Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Lakeside Fairlane Darcee

      2nd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH Encore's N Kazuyo Queen I'LL Do Anything

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Dogwood Hollow Flashstorm SH CA

      4th Place

    • Breed: Barbet
    • Name: GCH Ginkgo De Ellis Lexington CM2 BN RI CGC TKN

Hound Group

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: 94
    • 1st Place

    • Breed: American English Coonhound
    • Name: GCH River Bottom Divine Intervention SCE SIN SEN TKN

      2nd Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHB Lost Heritage Knight Of Eldorado

      3rd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: CH Clanwillow Centenary Pride

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHG Lockshire's Someday I May SL

Working Group

  • Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
  • Entry: 107
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Jager's Perfectly Designed For Silhouette

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Journey's N Belle Vie Layin Down The Law

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Legendary Rockstar CGCA TKN

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Streamline's Book'EM Danno

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
  • Entry: 46
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHG Hampton Ct Broxden Dropthe Mic

      2nd Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHB Orchard Hill I Can Explain

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Tolyn's Han Solo

      4th Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: Jacks Or Better Peppermint

Toy Group

  • Judge: Mr. Douglas A. Johnson
  • Entry: 107
    • 1st Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: CH Midyear Flying On A Sugar High

      2nd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH We-Syng Chrischin Lucky Liam

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Castle Danger Walking On Sunshine

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Cherokee Legend Encore

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHB Empire N Bandog's I'm With Posh

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHS Tauro Svajunas

Herding Group

  • Judge: Mr. David A. Alexander
  • Entry: 103
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: Calibre's Legal Tender

      2nd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHB Twoj's Neon Moon BCAT TKN

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCH Element's Mystery Spot Reykjavik RN CGC TKA

      4th Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: Birwing Reine Du Rodeo CGCA CGCU

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: 2
    • Breed: Bracco Italiano
    • Name: Ahz's Singin In The Rain CM BCAT CGC


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.