Southern Indiana Kennel Club Owensboro, KY 2021-08-29
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 717
Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCHB River Bottom Divine Intervention SCE SIN SEN TKN
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Alyeace Geary
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
- Entry: ---
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCHB River Bottom Divine Intervention SCE SIN SEN TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Laci Brown
- Breed: Rough Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
- Entry: ---
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: Bullyhills Revitup Devils Eye Opener
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 103
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Lakeside Fairlane Darcee
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Starrise Downbound Train RN CGC
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Encore's N Kazuyo Queen I'LL Do Anything
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Dogwood Hollow Flashstorm SH CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 126
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCHB River Bottom Divine Intervention SCE SIN SEN TKN
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Hillwood's Lexington Queen
- Breed: Basenji
- Name: GCH Epic Select Mohr's Carma Que Changing Da World
- Breed: Basset Hound
- Name: CH Clanwillow Centenary Pride
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 144
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Jager's Perfectly Designed For Silhouette
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Ayehli's Around The World In A Day CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Dapper's Pushing Limits
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 57
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHB Orchard Hill I Can Explain
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: Bullyhills Revitup Devils Eye Opener
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Hardinhaus Simply Stunning
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 117
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHB Olive's Grove Lord Fitzroy
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Sunlit's Headline News
- Breed: Maltese
- Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH Midyear Flying On A Sugar High
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 100
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Rhinestone Cowboy FDC CA BCAT CGCA TKN
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Empire N Bandog's I'm With Posh
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 132
- Breed: Smooth Collie
- Name: Orchardview's Shining Star Of Carealot
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Windham Hill Flyboy
- Breed: Beauceron
- Name: GCHB Reussite Du Joie De Vie Adventure
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 6
- Breed: Mudi
- Name: Datolya Of The Sporty Heroes BCAT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.