ONONDAGA KENNEL ASSOCIATION, INC. Romulus, NY 2014-09-26
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1511
Best In Show
- Judge: Linda C. More
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Linda C. More
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Chanel R. Lefever
- Breed: Beagle (13" and under)
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Roger R. Hartinger
- Entry: 356
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Militza's My Cherie Amour
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sandpiper's Castles In The Air
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weymouth's En Fuego
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 195
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Raquel Welch Of Malabo APD
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Foxcliffle Chelsea Piers
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Stonybrook's Phinito
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 247
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Tugar's Taking On Tyson
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Akita
- Name: GCH Hikay's Witch With Attitude
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Gerald C. Penta
- Entry: 127
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Joval Sweet Time
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Black Diamond
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely Talk Of The Town
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Benchmark's Winning Goal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Paula H. Hartinger
- Entry: 155
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Blythewood Golden Warrior
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pekeden PhD For Schuyler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Roger R. Hartinger
- Entry: 249
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Spotted Bliss Oreo Delight
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Nuuktok's Atka Inukshuk
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 139
- Breed: Puli
- Name: GCH Wallbanger Fringe
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Keylis Spotlite Just Do It
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Tartanside Savoir-Faire
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Solange Valedictorian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Steve Keating
- Entry: 1
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: LK Peter Pan
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.