Des Moines Kennel Club, Inc. Des Moines, IA 2021-09-11
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 832
Best In Show
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cyndi Myhre
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Elayna Mueller
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 335
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Corralitos Tracking The Storm
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cyndi Myhre
- Entry: 27
- Class: Master
- Name: Evan Catterson
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 335
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Dajean's Dancing In The Rain
Sporting Group
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 214
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Tamarack He Likes It
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Venticalmi Pepper Bridge CGCU
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHG RNR Heywire Dream Boat Set Sail CGC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Dalsland N Kytra's Frozen In Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 79
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Deluxe Return On Investment
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Aspen's The Prince Of The Travelling Thieves
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Alexander Klara Difino
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Entry: 153
- Breed: Boxer
- Name: GCHP KP-Burlwood Who's Lookin' Now
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Vintage Dancing Up A Storm
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Bernergarden's Look To The Stars RN BN
- Breed: Great Dane
- Name: CH Flighty Autumn Ridge Prairiesky Soul Revival
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 46
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Corralitos Tracking The Storm
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Don Vito Corleone
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Foxshire Unauthorized Access With Turcoys
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Standish's Chasing The Summer Away
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 149
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Sheeba Valegro
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Reginapoms N Jan Le's Crocodile Rock
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Greyport Endeavour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 86
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Sir Adams My Kryptonite At Rosewood FDC
- Breed: Bulldog
- Name: CH Pantheon Relaxed Rarang
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Mosaic's Time Traveler @ The Willows
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 101
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Sportingfield's Eclipse I'm A Keeper
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridges Dazzling Indgo Bue
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Two J's Oakdale Sophisticate
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Karen J. Hynek
- Entry: 4
- Breed: Mudi
- Name: Regerastace Arya BCAT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.