Mobile Kennel Club Mobile, AL 2021-09-11
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 600
Best In Show
- Judge: Debbie Campbell-Freeman
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Chestnut Then Came You
Reserve Best In Show
- Judge: Debbie Campbell-Freeman
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
Junior Showmanship
- Judge: Malcolm Moore
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Emma Gallaway
- Breed: Maltese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 195
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHB Hawkeye's Home Port DCAT SWN SCNE RATO CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Malcolm Moore
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Karli Pixley
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 195
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCH Sidearm N Darnobid Old Town Road
Sporting Group
- Judge: David Bolus
- Entry: 89
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Chestnut Then Came You
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Dreamflight Samamari Holding Out For A Hero
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHS Greyborn's Belle Starr
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Nexus Rhaegar Targaryen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: David Bolus
- Entry: 87
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Whippet
- Name: GCH Wenrick's Nightcap
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Lyonnese Blueprint Of A Legend
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri's All I Want For Christmas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 101
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Watersong Pouch Cove Resolute
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Vztop's Hillside Sweet Child O'Mine
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Carosel V Epic Saturday Night Special CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 48
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Pinnacle Broxden Lickety Split
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Mystique's Knock Out
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Peabar P.S. I Love You
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: CH Finnabair Life In The Fast Lane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Raymond Filburn Jr
- Entry: 106
- Breed: Maltese
- Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Nautica Wildhart On The Edge Of Glory
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP Timeless Stella By Starlight At Aero
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Malcolm Moore
- Entry: 74
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Empire N Bandog's I'm With Posh
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Joylyn's Beethoven's Fifth West
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Robert Shreve
- Entry: 95
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Woodside's Arabella
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Sindarin's Where The Magic Begins
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Tanasi's Red Rover Red Rover
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.