Sir Francis Drake Kennel Club, Inc Vallejo, CA 2021-09-11

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 1287

Best In Show

  • Judge: Mr. James M Fankhauser
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Ace's Chain Reaction

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. James M Fankhauser
    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHS Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Karen J. Scholz
  • Entry: 16
    • Class: Open Senior
    • Name: Kylie Compton
    • Breed: English Springer Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Mary Faeth
  • Entry: ---
    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Birnam Wood's Ready, Go!

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Karen J. Scholz
  • Entry: 16
    • Class: Master
    • Name: Colson Shanto
    • Breed: Brittany

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Mary Faeth
  • Entry: ---
    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHS Medley's Just Reward

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Susan St. John Brown
  • Entry: 211
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH 24KT Seasons A Star Is Born

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCH Sierra Ridge Born To Love You

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHB Sevenoaks Weymouthcatchingfire

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: CH Dream Hi Sr Don't Believe Me Just Watch

Hound Group

  • Judge: Mr. Ricardo F. Saldano
  • Entry: 226
    • 1st Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHS Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Starline Windborn Classique

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Saberidge American Girl

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Countrywind's Craftsman CGC JC

Working Group

  • Judge: Mrs. Terry L Berrios
  • Entry: 318
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Casaarabal's Red Son Rises

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Rivergroves Wonder Dog At Pyrcreek

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB Twilight Georgie Girl Of Landmark

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Sentry MoonShadow SonDance V Jordan RN HT RATN CGCA CGCU TKN

Terrier Group

  • Judge: Ms. Debra Thornton
  • Entry: 114
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Kallehan Super Power

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star

      3rd Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCH Noble's Random Reaction At Toria

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHB Bannerkin's Rainmaker JE BCAT

Toy Group

  • Judge: Mrs. Susan St. John Brown
  • Entry: 137
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Nirvana's Skittles

      2nd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Touche's Crazy Ex-Girlfriend

      3rd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCHB Palmridge's Signature In Blue

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: CH Mariel's Tequila Sunrise

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Terry L. Berrios
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Sabe's The Sky's The Limit

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Serenity's Moonlight Masquerade

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: Saint Florian's Good Day Sunshine

Herding Group

  • Judge: Mr. Ricardo F. Saldano
  • Entry: 142
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Ace's Chain Reaction

      2nd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHB Scott's Lady Liberty

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Ashber's Comeback Kid

      4th Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Allymoon Curtain Call To Gladwyn

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Susan St. John Brown
  • Entry: 3
    • Breed: Mudi
    • Name: Luminary Alchemist


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.