Souhegan Kennel Club, Inc. Nashua, NH 2021-09-11

Posted by: Clifford Steele

Total Entry: 665

Best In Show

  • Judge: Mrs Sherry C Webster
    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Tokie Trend Factor

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs Sherry C Webster
    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHS Lacy's Not My Circus

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Holly Lewis
  • Entry: 11
    • Class: Open Senior
    • Name: Johanna Green
    • Breed: Longhaired Dachshund

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Kathleen Ronald
  • Entry: ---
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Propwash Credence

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr holly Lewis
  • Entry: 11
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Brielle Marie Duprat
    • Breed: Whippet

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Kathleen Ronald
  • Entry: ---
    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Cespa's Gold Rush

Sporting Group

  • Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: CH Rhapsody party monster

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Wolff's Johanna With Wanderlust

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: Omega`s Top Gun CGCA

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Fairmount N Speedway's I Shot The Sheriff

Hound Group

  • Judge: Mrs. Denise Arlynne Ross
  • Entry: 135
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHS Lacey's Not My Circus

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Albelarm Call Me A Tekdal Fanatic At Reve

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Korsakov's Wild Sweet Love At White Sage

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: CH Paladin Sweet Talkin` Guy of Spice Hill

Working Group

  • Judge: Mr. john Ronald
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Timelines O'Henry Don't Let Me Down

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Undermountain Stylish Debut Of Marquis

      3rd Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCHS Swiss Run`s at the End of the Line with Palisades

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHS Alpine Glo's Moving In Style

Terrier Group

  • Judge: Ms. Melinda L Lyon
  • Entry: 38
    • 1st Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHG Avalon's Rocket Man Rexroth

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: Kincora A Puff of Smoke

      3rd Place

    • Breed: Skye Terrier
    • Name: GCHB Seamist Knight To Remember BN CGC

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHS Elsinore Perfect Game

Toy Group

  • Judge: Mr. Thomas E Daniels
  • Entry: 86
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Tokie Trend Factor

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Charchen's Chasing Justice

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Fuzzy Farm You Can't Handle The Truth

      4th Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Marja-Tu Chu Singular Sensation

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. john Ronald
  • Entry: 70
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHB Merry Go Round Lavender

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Vladyka Mira ot Drevalley

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Athena Aristotle

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Cespa's Gold Rush

Herding Group

  • Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
  • Entry: 102
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB La Chanson's Playing To Win ATT CGC FDC BCAT

      2nd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHB Nicha Illions @ Chateau Blanc RI BN HT

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Leftbank Kestrel Keep Me In Mind

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.