Mobile Kennel Club Mobile, AL 2021-09-12

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 590

Best In Show

  • Judge: David Bolus
    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief

Reserve Best In Show

  • Judge: David Bolus
    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Pinnacle Broxden Lickety Split

Junior Showmanship

  • Judge: Ann Savory Bolus
  • Entry: 10
    • Class: Master
    • Name: Emma Gallaway
    • Breed: Maltese

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Malcolm Moore
  • Entry: 193
    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH McVan's Paperback Rider

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Anne Savory Bolus
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Karli Pixley
    • Breed: Pointer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Malcolm Moore
  • Entry: 193
    • Breed: Redbone Coonhound
    • Name: GCH Sidearm N Darnobid Old Town Road

Sporting Group

  • Judge: Anne Savory Bolus
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHS Chestnut Then Came You

      2nd Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: CH Dreamflight Samamari Holding Out For A Hero

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHB Greyborn's Belle Starr

      4th Place

    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: GCHG Kurly Kreek Copperhead Road DN DJ

Hound Group

  • Judge: Barbara Dempsey Alderman
  • Entry: 84
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHS Kazuri's All I Want For Christmas

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Wenrick's Nightcap

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Ciel Vent Divin Of Schon Wald JP

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW

Working Group

  • Judge: Robert Shreve
  • Entry: 102
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Vztop's Hillside Sweet Child O'Mine

      3rd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Snowshoe Whistle While You Work RN CA DCAT CGCA TKA

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Carosel V Epic Saturday Night Special CGC

Terrier Group

  • Judge: Debbie Campbell-Freeman
  • Entry: 48
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Pinnacle Broxden Lickety Split

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Peabar P.S. I Love You

      3rd Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: CH Finnabair Life In The Fast Lane

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHG Mystique's Knock Out

Toy Group

  • Judge: Malcolm Moore
  • Entry: 96
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: CH Kaylen Let Ur Imagination Run Wild Cristal-My Angel

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHG Roi L Man In The Moon

      3rd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Uwharrie Rhamah Little Firefly

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP Timeless Stella By Starlight At Aero

Non-Sporting Group

  • Judge: Raymond Filburn Jr
  • Entry: 73
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHB Dognews's St Bow

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Chaselands Mathew Moss

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHP Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG QB And Hickory Hill's Grand Tradition

Herding Group

  • Judge: Barbara Dempsey Alderman
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Cordmaker Punchinello

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH La Chanson's Quarter After One

      3rd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCH Double D's Magical Mystery Tour

      4th Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: CH Windrushs DHF Beets Barrett Battle Star Galacti

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.