Red Canyons Kennel Club Hurricane, UT 2021-09-12

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 544

Best In Show

  • Judge: Mrs Patricia Trotter
    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHB Jazzman Armoured Vehicle

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs Patricia Trotter
    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs Donnelle Richards
  • Entry: 5
    • Class: Open Junior
    • Name: Harper Bogle
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr David R Miller
  • Entry: 226
    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Watch Me Cast Beyond The Moon RATN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs Donnelle Richards
  • Entry: 5
    • Class: Open Junior
    • Name: Kate Courtney
    • Breed: Long Coat Chihuahua

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr David R Miller
  • Entry: 226
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Spring Fever Rock Paper Scissors

Sporting Group

  • Judge: Mrs Judith A. Brown
  • Entry: 77
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Ramblewood Time In A Bottle

      3rd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHB Solivia's Whatever Turns You On

      4th Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH Southdown Carousel Favored Son

Hound Group

  • Judge: Mrs Donnelle Richards
  • Entry: 56
    • 1st Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHB Jazzman Armoured Vehicle

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Watch Me Cast Beyond The Moon RATN

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: CH Von Weilburg & The Phoenix Closing The Bar Davinci

      4th Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Loyal's Hazel Nut

Working Group

  • Judge: Mr Garry K Newton
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Whispering Pine Mdt King of The Pride

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHS Polar Mist X's and O's FDC BCAT

      3rd Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHG BCB Yamada Proud Patriot

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: CH Domarco If You Don't Believe Me Just Watch

Terrier Group

  • Judge: Mrs Gloria Kerr
  • Entry: 31
    • 1st Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: Ravenclaw Under The Sea

      2nd Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHS Jazzman Beyond The Reef

      3rd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: CH Juggernaut's Sir Lancelot The Brave

      4th Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: Christhill Ace Of Hearts D'Azul

Toy Group

  • Judge: Ms Jan N Paulk
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Dunkirk Just One More Time

      2nd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH Custom Made For Granduer

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Lotus's Wreck It Ralph Breaks The Chinternet

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: CH Wynmarks Les Bijouxs Rock n Rolz at Reverie

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms F Susan Godek
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHB Shira Yuri Terra Cotta Warrior

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Prestige ETS In The Air Tonight

Herding Group

  • Judge: Mr Del Richards
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHB Tambrie's Potion Number Nine

      2nd Place

    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: CH Ponadto Lord Of Winterfell

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Spring Fever Rock Paper Scissors

      4th Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: Toujour Waya Mahlu De Marly

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Ms Gloria Kerr
  • Entry: 2
    • Breed: Mudi
    • Name: Twisted Acres Ride My Seesaw CM7


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.