Sir Francis Drake Kennel Club, Inc Vallejo, CA 2021-09-12

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 1239

Best In Show

  • Judge: Ms. Debra Thornton
    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Debra Thornton
    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Caramel Sky High Wish Upon A Star

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Dawn L. Gabig
  • Entry: 19
    • Class: Master
    • Name: Brielle Villarreal
    • Breed: Bulldog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: ---
    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: CH Medley's You Can't Always Get What You Want

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Dawn L. Gabig
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Kylie Compton
    • Breed: English Springer Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: ---
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Quartet's Lucky Charm

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Kathleen V. Carter
  • Entry: 200
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Marenda-Oreille The Blacklist

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCH Renaissance Red Diamond Party Fever

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH 24KT Seasons A Star Is Born

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHB Siegervale's Slightly Notorious

Hound Group

  • Judge: Mrs. Susan St. John Brown
  • Entry: 220
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Starline Windborn Classique

      2nd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHS Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: CH Agha Djari's Trifecta

      4th Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHS Whirlaway's Diablo's Bare Knuckle Brawler

Working Group

  • Judge: Mr. Ricardo F. Saldano
  • Entry: 314
    • 1st Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Rivergroves Wonder Dog At Pyrcreek

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Isengard Un Poco Loco V. Medieval

      3rd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCH Seaworthy's Last Bounty At Pirate's Cove

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: Foxfire Shines Like A Gem

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Terry L Berrios
  • Entry: 114
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Caramel Sky High Wish Upon A Star

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHG Littlefield Jersey Boy

      3rd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Kallehan Super Power

      4th Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: CH Kairk's Lightning Strikes

Toy Group

  • Judge: Mrs. Terry Berrios
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Nirvana's Skittles

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Karals Won't Apologize

      3rd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCHS Bentley Leslie Rodriguez

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCH Ivyline Mackintosh

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG La Bete Quintessential Gentleman At Lecirque

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Sabe's The Sky's The Limit

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Summerwind Frequent Flyer

Herding Group

  • Judge: Dr. Vicki Sandage, DVM
  • Entry: 140
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Ace's Chain Reaction

      2nd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHB Scott's Lady Liberty

      3rd Place

    • Breed: Icelandic Sheepdog
    • Name: Kessel Run Alspori King In The North TKI

      4th Place

    • Breed: Entlebucher Mountain Dog
    • Name: GCH Arlo Of Yama Inu Entlebuchers

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: 2
    • Breed: Mudi
    • Name: Luminary Alchemist


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.