Souhegan Kennel Club, Inc. Nashua, NH 2021-09-12

Posted by: Clifford Steele

Total Entry: 628

Best In Show

  • Judge: Mr. John L Ronald
    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Tokie Trend Factor

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. John L Ronald
    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHS Lacey's Not My Circus

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Melinda L Lyon
  • Entry: 17
    • Class: Open Senior
    • Name: Ryan Markey
    • Breed: Dalmatian

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Sandy Walker
  • Entry: ---
    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHB Merry Go Round Lavender

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Melinda L Lyon
  • Entry: 17
    • Class: Novice Intermediate
    • Name: Tyler Brawn
    • Breed: Beagle (13" and under)

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Sandy Walker
  • Entry: ---
    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Marja-Tu Chu Singular Sensation

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Sandy Walker
  • Entry: 125
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Wolff`s Johanna with Wanderlust

      2nd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: Omega`s Top Gun CGCA

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Fairmount N Speedway's I Shot The Sheriff

      4th Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: CH Rhapsody party monster

Hound Group

  • Judge: Mr. John L Ronald
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHS Lacy's Not My Circus

      2nd Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: CH Icy Cold Davinci's Made For The Spotlight JC

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: CH Kingdom N daggarwoods Silverado

      4th Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Dry Pond`s bring the Battle to Them, Truman

Working Group

  • Judge: Mrs. Sherry C Webster
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Madison's Grin & Bear It He's The One!

      2nd Place

    • Breed: Akita
    • Name: CH Paradise Karma-Ki Ricochet

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Twin Creeks Memories Are Made Of This

      4th Place

    • Breed: Anatolian Shepherd Dog
    • Name: GCHB Full Circle`s Bruichladdich Black Art FDC CGC TKN

Terrier Group

  • Judge: Ms Edweena McDowell
  • Entry: 36
    • 1st Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHG Avalon's Rocket Man Rexroth

      2nd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: CH Heart songs Sigtryggr Gale of Foxwarren

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: Kincora Doge of Franconia

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHS Elsinore Perfect Game

Toy Group

  • Judge: Ms. Melinda L Lyon
  • Entry: 86
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Tokie Trend Factor

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Piccadi's The Greatest Showman Come Alive

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Camelots Sir Daniel Of Highglen

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Charchen's Chasing Justice

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Kathleen Ronald
  • Entry: 62
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHB Merry Go Round Lavender

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: Mizzelle`s How far I`ll go

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Athena Aristotle

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Still River Sterling Hometown Hiro

Herding Group

  • Judge: Mrs. Sherry C Webster
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB LaChanson`s Playing to Win cgc fdc bcat att

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Leftbank Kestrel Keep Me In Mind

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHS Amber Hill Sea Cruiser

      4th Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: Celtic Moon Keys to my Heart sporting fields

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.