Umpqua Kennel Club, Inc. Roseburg, OR 2021-09-12

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 697

Best In Show

  • Judge: Ms. Christine Erickson
    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Soliva's Whatever Thy Soul Lusteth After

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Christine Erickson
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha

Junior Showmanship

  • Judge: Kathleen Brock
  • Entry: 18
    • Class: Open Senior
    • Name: Lillian Mueller
    • Breed: Flat-Coated Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 284
    • Breed: Boxer
    • Name: CH Irondale's Who's That Chick At La Pawz

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Kathleen Brock
  • Entry: 18
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Kendra Garrettson
    • Breed: Siberian Husky

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 284
    • Breed: Saluki
    • Name: GCH SX3 Sirianni Singin' In The Rain

Sporting Group

  • Judge: Kathleen Brock
  • Entry: 195
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Soliva's Whatever Thy Soul Lusteth After

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Mi Jean's Everybody's Favorite

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Valhallas Bring It On

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Hi-Tides Toast Of The Town

Hound Group

  • Judge: Charles L. Olvis
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHB Winston-Del Rey's C.C. Rider

      2nd Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: CH Aberdeen & Crossroads You Don't Own Me

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCHS NCM's Gold Digger SC BCAT

      4th Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHS Cakara JP Dharma One Heart

Working Group

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: Asta's Phantom Nyteksy At Aquatss

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Protocol's I Came I Saw I Sparkled

      3rd Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Steinwald's Queen Of Hearts CGC

      4th Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHB R3 Cabezon One More Ride

Terrier Group

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 74
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Mcvan's Stardust

      2nd Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCHS Doubloon's Exteeme Gamer BCAT

      3rd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: All Jacks Hacker

      4th Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: Armor's Alpine On The Rocks

Toy Group

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 118
    • 1st Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Pinnacle Chatterbox At Sundowner TKN

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHB Sunrise Dragon Azor Ahai

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Toykeeper's Captain America

      4th Place

    • Breed: Biewer Terrier
    • Name: Rocky Mountain's Lady Zelda

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 84
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Suntory Senge

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHB Lakeridge Obsession

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: Serbu's Supreme Ray Of Light

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Brumar's Sureshot This One's For You

Herding Group

  • Judge: Mrs Emily (Fish) Barnhart
  • Entry: 102
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHG Calm Du Shar On A Silver Platter DaJeen

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHB Cloudpointe Grand Theft Auto At Eviggronne

      4th Place

    • Breed: Pumi
    • Name: GCHS Abiqua Opal CA BCAT SWN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.