Cape Cod Kennel Club, Inc. Falmouth, MA 2021-09-16

Posted by: Clifford Steele

Total Entry: 666

Best In Show

  • Judge: Mr. John Schoeneman
    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Applewood's I Will Survive

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. John Schoeneman
    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCH Avoglia's Smooth As Velvet Moshiorgrha CGCA CGCU TKN TT

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Amy Gau
  • Entry: ---
    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Cheron's Smoke On The Water

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Amy Gau
  • Entry: ---
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS Grandview's N Hancock's Don't Stop Believing

Sporting Group

  • Judge: Ms. Amy Gau
  • Entry: 209
    • 1st Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP K`mander Dawnglow Arnag

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Cerise Bonanza

      3rd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Vermilion's A Wanted Man

      4th Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Heywire N Deep Harbor Love that Dirty Water

Hound Group

  • Judge: Mr. Dana Cline
  • Entry: 60
    • 1st Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCH Avoglia's Smooth As Velvet Moshiorgrha CGCA CGCU TKN TT

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHB KKR Spirit of Goodwill

      3rd Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHS Beachside Dox Meet Me In Margaritaville MS

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Strom Run Rudolph Run AV Bona

Working Group

  • Judge: Mrs. Terrie Breen
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHS Cosmic Nobonz New Kid In Town

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHP Far Away Black Star

      3rd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Beecreeks Evenkeel You're Gonna Need A Bigger Boat RN CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHB Alpine Glo's Rolling In Style

Terrier Group

  • Judge: Mr. Dana Cline
  • Entry: 42
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Irvonhill Voignier

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHS Fraja EC Eyes On The Prize

      3rd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCH Merrymac Hard As A Rock

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: CH Abberann Sweet Home Chicago

Toy Group

  • Judge: Mrs. Marge B. Caltharp
  • Entry: 74
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Marja-Tu Chu Singular Sensation

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCH Seagryph's Oh Shucks

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Tokie Trend Factor

      4th Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro's Adelle Astaire

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Marge B. Caltharp
  • Entry: 63
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Salishan's To Be Or Not To Be

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Windrift's Eye Eye Eliott

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Cherokee Legend Paddington

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS Grandview's N Hancock's Don't Stop Believing

Herding Group

  • Judge: Mr. James Albrecht
  • Entry: 66
    • 1st Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Applewood's I Will Survive

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Fiero Cappello Du Tchibo D'Ebene TKN

      3rd Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Kysarah`s Dark side of the Moon

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.