Panhandle Kennel Club of Texas, Inc. Amarillo, TX 2021-09-16

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 356

Best In Show

  • Judge: Mr Robert L Robinson
    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCH Drakyi Dreamland Big Red Dog

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr Robert L Robinson
    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Valifyre Freespirit Icy Sparks

Junior Showmanship

  • Judge: Ms Gloria Kerr
  • Entry: 6
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Kiera D. Miller
    • Breed: Smooth Coat Chihuahua

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms Gloria Kerr
  • Entry: 87
    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHB Gamekeepers Flirting With Disaster

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms Gloria Kerr
  • Entry: 6
    • Class: Open Junior
    • Name: Hadrian Towell
    • Breed: Toy Manchester Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms Gloria Kerr
  • Entry: 87
    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: CH Sunkissed Bring It On

Sporting Group

  • Judge: Mr Houston Clark
  • Entry: 60
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Tamarack He Likes It

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: CH Ehrenvogel #Lonestarsmokingunon-thehunt

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Crownroyal's Just My Cuppa Tea

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCH Whiskeytown The Notorious Frank James

Hound Group

  • Judge: Mr Houston Clark
  • Entry: 39
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHS Maple Ridge K-Run I've Got A Secret

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHS Juba Lee's Phantom Fighter BN SC CGCA CGCU

      3rd Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCHB Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHG Bessdach Sahara Sarah

Working Group

  • Judge: Mr Robert L Robinson
  • Entry: 49
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCH Drakyi Dreamland Big Red Dog

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG KP-Burlwood Who's Lookin' Now

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Ashka's N Koba's Kommander Kiros

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: Rivergroves Simply The Best

Terrier Group

  • Judge: Mr Del Richards
  • Entry: 23
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHB WyrLake Foxhollow Knighfall

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Kelwyn's High Society

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Rockyhill's Take A Chance On Me

      4th Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCH Samabel Banjopets Ain't Over Till It's Over CA

Toy Group

  • Judge: Mrs Donnelle Richards
  • Entry: 52
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Valifyre Freespirit Icy Sparks

      2nd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: CH Edelweiss & Sulohas Whiskey Sin & Guns

      3rd Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Terlingua Dark Side Dazzler

      4th Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms Jan N Paulk
  • Entry: 50
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Sandstorm Say Yes To The Dress

      2nd Place

    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: GCH Badgerden's Big Bark Theory

      3rd Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCH Merci Cotonis Jiadore Louis

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: E 'N J's Crown Jewel Kohr-N-Noor

Herding Group

  • Judge: Mr Houston Clark
  • Entry: 64
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Overo Summer Love

      2nd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Dynasty's Epic Adventure At Sunpeak BCAT

      3rd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCH Jamaica Rum Runner

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH McMatt's Redbrook Take It To The Max

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Ms Jan N Paulk
  • Entry: 1
    • Breed: Teddy Roosevelt Terrier
    • Name: Pr Flowrider's Dressed To Impress


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.