Bloomington Indiana Kennel Club, Inc. Lebanon, IN 2021-09-17

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 665

Best In Show

  • Judge: Mr. Timothy Catterson
    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Winters-Eagle Ring Of Fire

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Timothy Catterson
    • Breed: Boxer
    • Name: GCHS Pure Pride's Never Love Again

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. David L. Kittredge
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Jacob Waters
    • Breed: Miniature Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. David J. Kirkland
  • Entry: 241
    • Breed: Barbet
    • Name: GCH Ginkgo De Ellis Lexington CM2 BN RI CGC TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. David L. Kittredge
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Cassidy Hayes
    • Breed: Pug

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. David J. Kirkland
  • Entry: 241
    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCHB Wildisle Brie Good Golly Ms Molly

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Karen J. Hynek
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHB Greyborn's Belle Starr

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: CH Skylark Raindrops On Roses At Winfee

      3rd Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: CH Laurent's Fashion Show

      4th Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHS Grouse Point Rimfire Benchrest

Hound Group

  • Judge: Mrs. Joan A. Lester
  • Entry: 53
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Sunlit's Drama Queen Of Saks

      2nd Place

    • Breed: Sloughi
    • Name: CH Itri Ocerico

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Aeolus Living The High Life

      4th Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCHB Wildisle Brie Good Golly Ms Molly

Working Group

  • Judge: Bonnie Linnell Clarke
  • Entry: 182
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHS Pure Pride's Never Love Again

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Jager's Perfectly Designed For Silhouette

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHS Southports Ares God Of War

      4th Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHP Onak's Touch Of Gold

Terrier Group

  • Judge: Mr. David J Kirkland
  • Entry: 47
    • 1st Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCHB Blaesing's Catching Fire To The Wind

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Peabar P.S. I Love You

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHB Hardinhaus Simply Stunning

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Meadowlake Whistle Blower

Toy Group

  • Judge: Mr. David L. Kittredge
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Winters-Eagle Ring Of Fire

      2nd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: CH Midyear Flying On A Sugar High

      3rd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHB Olive's Grove Lord Fitzroy

      4th Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHG Destiny's To Infinity And Beyond

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. David L. Kittredge
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHS Dawin Heart's Desire

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHG Encores Once Upon A Dream

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB IndyKees Blessings Rain Down

      4th Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC

Herding Group

  • Judge: Mrs. Karen J. Hynek
  • Entry: 102
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG LK Michigan I'm Your's

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: Quiche's Trademark

      3rd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: CH Reussite Du Joie De Vie Adventure

      4th Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: Hobbiton's Dakota

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Karen J. Hynek
  • Entry: 3
    • Breed: Dutch Shepherd
    • Name: Premiere Academy Award De La Terre Des Flandres


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.