North Georgia Kennel Club McDonald, TN 2021-09-17
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1084
Best In Show
- Judge: Jamie Hubbard
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliffe Claire Randall Fraser
Reserve Best In Show
- Judge: Jamie Hubbard
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Trifecta Fantasia CGC TKA
Junior Showmanship
- Judge: Marie Ann Falconer
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Lenore Hedemark
- Breed: Rat Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Richard Paquette
- Entry: 498
- Breed: Azawakh
- Name: GCH Eidi N' Amanar
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Marie Ann Falconer
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Alyeace Geary
- Breed: Brittany
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Richard Paquette
- Entry: 498
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Jdi Taylryder Its My Party @ Bcf
Sporting Group
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 131
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Kurly Kreek Copperhead Road DN DJ
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Glacier's Star Spangled
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sastya's Hallmark Hall Of Fame
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Lynann's Keeper Of The Flame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Doug Johnson
- Entry: 158
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliffe Claire Randall Fraser
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCHS Lost Heritage Knight Of Eldorado
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: Brownwood Diagramn My Ty SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 173
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Castleguard Spiritridge Magical Sebec FDC TT RATS CGCA CGCU
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB CAB's Golden Edition Azal
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Centurian Mastini Tennessee Vance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Terry Berrios
- Entry: 112
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Anroal Vega Sicilia
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: Wakefield Irish Music
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Dreamtime's Sweet Treat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Nancy Smith Hafner
- Entry: 154
- Breed: Maltese
- Name: GCH Sallipesh Martinpuff Rocketrolla
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Belleterre Walkin After Midnight
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP Bramver's Orohime
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Marlex Classy Finale
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Richard Paquette
- Entry: 152
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Legend & Lore's Can't Take My Eyes Off Of You
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHG Wayfarer's You Are My Sunshine
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Paintabull I'm The Pied Piper
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Wy Not Just A Country Girl 11
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Garry Newton
- Entry: 199
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Trifecta Fantasia CGC TKA
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Desperados You Had Me From Hello At Dawn Heir
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Blue Rose Bon-Clyde I Want To Be Starr
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Kenlyn Marquis' Vendetta V Seven Hills
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Terry Berrios
- Entry: 3
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Ahz's Singing In The Rain CM CGC BCAT ATT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.