Panhandle Kennel Club of Texas, Inc. Amarillo, TX 2021-09-17

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 379

Best In Show

  • Judge: Mr Houston Clark
    • Breed: Maltese
    • Name: CH Ta-Jon's Star-Struck

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr Houston Clark
    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Sandstorm Say Yes To The Dress

Junior Showmanship

  • Judge: Mr Ted Eubank
  • Entry: 7
    • Class: Master
    • Name: Marilyn Dempsey
    • Breed: Smooth Coat Chihuahua

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms Jan N Paulk
  • Entry: 107
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHB Rainyday's Timeless RN CGC

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr Ted Eubank
  • Entry: 7
    • Class: Open Senior
    • Name: Sydney Wills
    • Breed: Smooth Haired Dachshund

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms Jan N Paulk
  • Entry: 107
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: E 'N J's Crown Jewel Kohr-N-Noor

Sporting Group

  • Judge: Mr Robert L Robinson
  • Entry: 53
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Crownroyal's Just My Cuppa Tea

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: CH Ehrenvogel #Lonestarsmokingunon-thehunt

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: Rebel Land's Blame It On Texas

      4th Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Penmaen's Silent Night of Hemlock Lane

Hound Group

  • Judge: Mr Del Richards
  • Entry: 47
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHS Maple Ridge K-Run I've Got A Secret

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Svora's White Stag

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Anasazi Esprit De Coeur

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Roundabout Sweeps All At Scripts RN

Working Group

  • Judge: Mr Del Richards
  • Entry: 59
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCH Drakyi Dreamland Big Red Dog

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Ashka's N Koba's Kommander Kiros

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: Rivergroves Simply The Best

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: Azteca's Dream Catcher

Terrier Group

  • Judge: Mrs Gloria Kerr
  • Entry: 25
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Kelwyn's High Society

      2nd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHB WyrLake Foxhollow Knighfall

      3rd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCH Samabel Banjopets Ain't Over Till It's Over CA

      4th Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCH Irresistibull's Ride The Thunder

Toy Group

  • Judge: Ms Gloria Kerr
  • Entry: 54
    • 1st Place

    • Breed: Maltese
    • Name: CH Ta-Jon's Star-Struck

      2nd Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Valifyre Freespirit Icy Sparks

      4th Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Terlingua Dark Side Dazzler

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs Donnelle Richards
  • Entry: 51
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Sandstorm Say Yes To The Dress

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Corsair's Drop And Give Me Zen

      3rd Place

    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: GCH Badgerden's Big Bark Theory

      4th Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCH Merci Cotonis Jiadore Louis

Herding Group

  • Judge: Mr Robert L Robinson
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Overo Summer Love

      2nd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCH Jamaica Rum Runner

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Dynasty's Epic Adventure At Sunpeak

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Windmill's We Will Rock You

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr Robert L Robinson
  • Entry: 3
    • Breed: Russian Toy
    • Name: Tiny Comrades High Heelz And Standardz


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.