Lehigh Valley Kennel Club, Inc. Macungie, PA 2021-09-18
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1190
Best In Show
- Judge: Mr. James J. Mitchell
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James J. Mitchell
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Thomas M. Davies
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Gianna Burzi
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Judith V. Daniels
- Entry: ---
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHB Dengar Call Me George!
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Thomas M. Davies
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Leah Graham
- Breed: Australian Cattle Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Judith V. Daniels
- Entry: ---
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Vanderbilt's Nour
Sporting Group
- Judge: Mr. Tom Hale
- Entry: 207
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHG RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Argon's Percival Proctor Baxter CGC
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette's Cast A Spell
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: CH Buttonwoods Crown Me Lilibet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Shelley S. Hennessy
- Entry: 130
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Aqua's I'm Still Standing
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Seaspell's That Old Black Magic
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHS Valencia's Astral Angel PL SC BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith V. Daniels
- Entry: 194
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Rogo's Rogar Von Topaz CD CGCA
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Vanderbilt's Nour
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Sharjets Catch A Hero TKN RATN CGCA WAE
- Breed: Boxer
- Name: GCHG RayPat's Chip Off The Blarney Stone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Entry: 177
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Juslyn Choptank Dream On Tenterra
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Kilgawny Working Class Boy
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: Madcap Tilaboo Joy's Advocate
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Thor-Kourt Chef D'Oeuvre Kruskisel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James J. Mitchell
- Entry: 120
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Speechless In Your Face
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Truth Be Told
- Breed: Pug
- Name: GCHG Charchen's Chasing Justice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 145
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Just Incredible Burberry London
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Robobull Fabelhaft Catara
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Bayshore Stonehaven First Lady
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Roberta C. Davies
- Entry: 192
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB La Chanson's Playing To Win ATT CGC FDC BCAT
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Luc Picard Amour RI HIT CGCA BCAT CA FDC TKN
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Nchanted i hope you dance
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Vision Allure Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.