Devon Dog Show Association, Inc. Ludwigs Corner, PA 2021-10-09

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 2039

Best In Show

  • Judge: Ms. Sharol Candace Way
    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHG Glacier's Star Spangled

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Sharol Candace Way
    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHS Lagniappe's From The Mountains To The Bayou

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
  • Entry: 29
    • Class: Open Senior
    • Name: Faith Rogers
    • Breed: Borzoi

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
  • Entry: 29
    • Class: Master
    • Name: Fenric Towell
    • Breed: Lakeland Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
  • Entry: 253
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHG Glacier's Star Spangled

      2nd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Tampa Bay & Eagle Pond's Kisss Sweeter Than Wine

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Clarity Reach The Sky Vjk-Myst

      4th Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHS Kan Trace Very Cheeky Chic

Hound Group

  • Judge: Ms. Nancy Bodine
  • Entry: 211
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser

      2nd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHG Talus Stonehouse I'm A Travelin' Man

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Sandstorm Treasure Every Moment

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCH Paldachs Hanky Panky At Sarmac

Working Group

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 221
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHS Lagniappe's From The Mountains To The Bayou

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCH Drakyi Dreamland Big Red Dog

      3rd Place

    • Breed: Komondor
    • Name: GCH Meadow View Quintessential Zillion To One

      4th Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHP Onak 'Stouch Of Gold

Terrier Group

  • Judge: Mr. Wood Wornall
  • Entry: 927
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: Monaline Unit

      2nd Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Caramel Sky High Wish Upon A Star

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: Round Town Samson Of Maryscot

Toy Group

  • Judge: Mrs. Susan St. John Brown
  • Entry: 117
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Nirvana's Skittles

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHG Tamarin Tattoo

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare

      4th Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Winters-Eagle Ring Of Fire

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Kathi Brown
  • Entry: 124
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin

      2nd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Sabe's The Sky's The Limit

      3rd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCH Dengar Call Me George!

Herding Group

  • Judge: Mr. James J Mitchel
  • Entry: 175
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG LK Michigan I'm Yours

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Hollow Hills' Steele River

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHP Legacy's Freestyle

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHS Rosmoor Afterglow

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Terry L. Stacy
  • Entry: 2
    • Breed: Mudi
    • Name: Twisted Acres Ride My Seesaw CM7


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.